ZEMLJOTRESI NAJAVILI "SEZONU" POJAČANE SEIZMIČKE AKTIVNOSTI: Biće još podrhtavanja u Srbiji, ovi meseci su najkritičniji
ZEMLjOTRESI koji su pogodili Srbiju ovih dana označavaju početak pojačane seizmičke aktivnosti, objašnjava meteorolog Ivan Ristić koji godinama istražuje problem pomeranja tla.
Srbiju su rano jutros pogodila tri zemljotresa. Prvi potres registrovan je u Kragujevcu jutros oko 5 sati i bio je jačine 2,1 stepen po Rihteru. Potom je, sat vremena kasnije, u Novom Pazaru zabeležen potres od 2,9 stepena po Rihteru.
Poslednji zemljotres ovoga jutra registrovan je jutros u osam sati u Kuršumliji i bio je slabiji od prethodna dva koja su potresla tlo u Srbiji. Zabeležen je potres jačne 1,6 stepena po Rihteru.
Podsetimo, u petak oko 18.50 časova zemljotres jačine 4 stepena Rihterove skale pogodio je okolinu Kraljeva.
Stručnjaci kažu da nas tek čeka period većeg broja zemljotresa i to jočih od onih koje smo imali ovih dana. Ivan Ristić navodi da su proleće i jesen periodi pojačane seizmičke aktivnosti.
- Podaci ukazuju da se podrhtavanja tla javljaju mnogo češće u proleće i jesen i da su mnogo jača, a tada se dogodilo svih deset zemljotresa jačine veće od 5 stepeni Rihterove skale. Zemljotrese manjeg stepena jačine do 2 Rihtera imamo skoro svaki dan tokom cele godine u Srbiji, ali ih, srećom, ne osećamo - objašnjava Ristić.
Dodaje da bismo neke jače zemljotrese od 4 do 5 stepeni po Rihteru mogli da očekujemo na jesen, posebno u novembru i decembru.
- To su zemljotresi koji oštećuju kuće i zgrade, i izazivaju neku paniku. Oni jači od 5 do 6 stepeni se kod nas retko dešavaju - kaže Ristić.
Dodaje da se jači zemljotresi očekuju oko Kopaonika ali i kod Kosjerića, Valjeva i Svilajnca, piše Informer.
Kakvu štetu prouzrokuju zemljotresi po Rihteru
- 0 - 1,9 - može biti izmerenen jedino od strane seizmologa
- 2 - 2,9 - objekti koji vise mogu da se zaljuljaju
- 3 - 3,9 - uporedivo sa vibracijama koje se osete kada prolazi kamion
- 4 - 4,9 - može da izazove pucanje stakla na prozorima, kao i da prouzrokuje pad manjih i nestabilnih objekata
- 5 - 5,9 - pomeranje nameštaja i otpadanje komada kreča/gipsa sa zidova
- 6 - 6,9 - ozbiljna oštćenja i naprsnuća na zgradama
- 7 - 7,9 - pomeranje zgrada iz osnova, pucanje i stvaranje kratera na zemlji i pucanje podzemnih cevi
- 8 - 8,9 - uništavanje mostova i većeg dela infrastukture
- više od 9 - totalno uništenje, cunami...
BONUS VIDEO: KAKO SMO PRIMILI KAINOVU I AVELjOVU ULOGU: Uticaj igrica u ranom uzrastu dece