POPLAVE NAPRAVILE OPŠTU POMETNJU U SLOVENIJI I HRVATSKOJ: Preti li nam nabujala Sava i ima li razloga za strah u Srbiji?
SNAŽNA oluja koja je donela velike količine padavina i izazvala stravične poplave u Sloveniji i Hrvatskoj u subotu je napravila haos i u Srbiji. Već od 13 časova obilne padavine praćenje gradom i rušilačkom snagom vetra obuhvatile su gotovo celu zemlju koja, a RHMZ je osim meteoalarma izdao upozorenja na izlivanja više reka.
"Najgore je prošlo, ali..."
Dejan Vladiković hidrolog RHMZ istakao je za "Blic" da su snažne padavine tokom subote u pojedinim delovima Srbije doveli do bujičnih poplava. Međutim, on ističe da se u narednom periodu poplave snažnog intenziteta ne očekuju, ali da je potrebno biti u pripravnosti.
- Najgore je prošlo, ono najgore što se desilo bilo je tokom subote. Tada su bujične poplave pogodila područja Jagodine, Paraćina, Čačka i okolinu Svilajnca. To su bili ti bujično vodotoci usled obilnih padavina - kaže Dejan Vladiković.
Prema njegovim rečima, u Srbiji će i dalje biti sporadičnih vodotokova koji neće predstavljati neposrednu opasnost. On je naveo da će mogućnosti za stvaranje sporadičnih bujičnih tokova biti tokom nedelje i ponedeljka.
- Svakako, ti bujični tokovi u nedelju ili narednih dana neće biti snažni kao što je to bilo u subotu, a RHMZ će uskoro povući upozorenje na porast rečnih tokova i bujica - navodi on.
Naglašava da je ipak potreban oprez jer se zbog priliva vode iz Rumunije očekuje porast na banatskim vodotocima, dok uslova za bujice neće biti.
- Što se tiče Save i Dunava, tokovi obe reke su u porastu, ali daleko ispod granica od redovne odbrane od poplava. Nama Savom svakako stiže ta voda koja je napravila stravične poplave u Hrvatskoj i Sloveniji, ali kod nas to neće prouzrokovati ništa. Ista situacija važi i za Dunav, i te poplave koje su pogodile Austriju, Slovačku i Mađarski kod nas se neće desiti - napominje Vladiković.
Mogu se očekivati sporadični bujični tokovi na jugozapadu i jugoistoku zbog najavljenih padavina, ali to neće biti velikog intenziteta.
- Svakako onakve poplave kakve smo imali u maju i junu, sada nam se neće ponoviti - zaključuje Vladiković.
Podsetimo, tokom poplava koje su pogodile Srbiju u junu uništen je jedan most u Adranima, dok je drugi napukao, a pričinjena je ogromna materijalna šteta koja, prema nekim procenama, iznosi više od 300 miliona dinara.
Sve o posledicama jučerašnjeg nevremena u Srbiji i regionu pročitajte na sledećem linku.
Rastu vodostaji na više od 10 reka
Republički hidrometeorološki zavod upozorio je da će na Brzavi i Neri danas i sutra vodostaji biti u porastu, sa mogućnošću dostizanja granica redovne odbrane od poplava.
Osim toga, na slivovima Mlave, Peka, Crnog Timoka, Jasenice, Kubršnice, Lepenice, Resave, Belice i Crnice danas i sutra moguća su izlivanja manjih bujičnih vodotoka, kao i urbane poplave.
Nadležne službe u pripravnosti
Prateći prognozu RHMZ-a na vremenske nepogode i obilne padavine od 20 do 40 mm, lokalno i do 70 mm kiše JVP "Srbijavode" u pripravnosti je i aktivno sprovodi operativnu pripremu odbrane od poplava.
Prema najavama RHMZ-a ugroženi su slivovi Mlave, Peka, Jasenice, Kubršnice, Lepenice i Resave tokom 06. i 07. avgusta moguća su izlivanja manjih bujičnih vodotoka.
- Službe JVP "Srbijavode" i nadležna vodoprivredna preduzeća prate razvoj situacije na područjima gde su evidentirana kritična mesta i područjima gde su u toku sanacioni radovi i u kontaktu su sa štabovima lokalnih samouprava. Po potrebi biće angažovano dodatno ljudstvo i mehanizacija, u cilju sprečavanja plavljenja područja i ugrožavanja zaštitnih vodnih objekata. Prioritet je pravovremeno preduzimanje preventivnih mera - navodi se u saopštenju JVP "Srbijavode".
Posle kiše... još jedan toplotni talas
Prema izgledima vremena za prvu polovinu avgusta, na sajtu RHMZ, navodi se da 1, 4, 9, 10. i 11. avgusta postoji mogućnost da pada kiša uz grmljavinu, dok je za 4. i 9. avgust najavljen i vetar.
- Očekuje se topao avgust, sa srednjom avgustovskom temperaturom vazduha iznad višegodišnjeg proseka i sa odstupanjem do +2 stepena. Srednja avgustovska temperatura vazduha biće od 22 do 24 stepena u nižim predelima, u brdsko-planinskim predelima od 15 do 19 stepeni. Srednja maksimalna temperatura biće od 30 do 32 stepena u nižim predelima, a u planinskim predelima od 19 do 25 stepeni. Broj tropskih dana sa maksimalnom temperaturom vazduha većom od 30 stepeni, u nižim predelima, biće od 10 do 15, u Beogradu 10, a na planinama do pet tropskih dana. Tokom avgusta se prognozira količina padavina prosečnih vrednosti u većem delu Srbije, dok se na krajnjem jugu očekuje suficit padavina – piše u biltenu RHMZ za avgust.
BONUS VIDEO: Nezapamćeno nevreme u Istri