VIŠI SUD ODBIJA DA POTVRDI OPTUŽNICU PROTIV HRVATSKIH EGZEKUTORA ZLOČINA 1995. GODINE: Zahteva da se uzmu izjave od pilota što je - nemoguće
LjUDI koji hladnokrvno isplaniraju masovno ubistvo nad nemoćnima, koji nemaju nikakvu šanse za odbranu, svuda u svetu smatraju se zločincima, a svi koji im pomažu i skrivaju su saučesnici u zločinu. Osim u Hrvatskoj.
Drastičan primer je bezobzirno ubistvo srpskih izbeglica iz Krajine na Petrovačkoj i Prijedorskoj cesti, koje su izveli hrvatski piloti uz znanje pretpostavljenih 7. i 8. avgusta 1995. na teritoriji druge države - BiH. Ovaj zločin bio je deo šire monstruozne operacije, pod pokroviteljstvom NATO, poznate kao "Oluja".
U optužnici, koju je u maju 2022. podiglo srpsko Tužilaštvo za ratne zločine, navodi se da je u napadima hrvatskih aviona ubijeno 13 civila, među kojima trudnica i četvoro dece, dok ih je najmanje 24 ranjeno, od kojih devetoro mališana. Optužnica je navela da su četiri hrvatska oficira odgovorna po komandnoj liniji: Vladimir Mikac (67), Zdenko Radulj (69), Željko Jelenić (69) i Danijel Borović (64). Pravnici koji su imali uvid u ovaj dokument rekli su da je on izvrsno napisan i potkrepljen dokazima.
Optužnicu je samo trebalo da potvrdi Odeljenje za ratne zločine Višeg suda u Beogradu. Naravno da se nije očekivalo da hrvatske vlasti izruče zločince, ali bi zbog poternice za ratne zločine njihovo kretanje bilo ograničeno na Hrvatsku. U svakoj drugoj zemlji bili bi uhapšeni i bio bi pokrenut postupak za izručenje Srbiji.
Optužnicu je Odeljenje za ratne zločine Bišeg suda vratilo Tužilaštvu na doradu, uz zahtev da razgovara sa optuženima i uzme njihove izjave. Tužioci su odgovorili da je to nemoguće i da su optuženi nedostupni Srbiji zbog nesaradnje Hrvatske, pa je predloženo da im se sudi u odsustvu. Od tada je, sa srpske strane, zavladao muk.
Zagreb je, kao i obično, reagovao agresivno i bez trunke saosećanja, čim se saznalo za postojanje optužnice, iako je srpski sud nije potvrdio. Hrvatski premijer Andrej Plenković je naglasio da će zaštititi hrvatske oficire i dodao da "ovakvim potezima Srbija pravi korake unazad u izgradnji pomirenja". To je bila prikrivena pretnja da će Hrvatska postavljati još više prepreka na putu Srbije ka EU.
- Za nas je celi Domovinski rat, a posebno operacije "Oluja" i "Bljesak", deo oslobodilačkih napora za zaštitu naših teritorija i nikada nije bilo komandi usmerenih protiv civilnih ciljeva - grmeo je Plenković.
Službena Hrvatska je sve do 2012. godine poricala da su njeni avioni u akciji "Oluja" uopšte prelazili u vazdušni prostor BiH, ali je 2013. hrvatska pravna delegacija pred Međunarodnim sudom pravde priznala da su delovali u BiH. - Uprkos tome hrvatski zvaničnici kao papagaji ponavljaju da njihovi avioni nisu dejstvovali nad tim područjem. Retki kažu da, ako i jesu, dejstvovali su po legalnim vojnim ciljevima i, bez imalo empatije za žrtve, svi osporavaju nadležnost srpskih pravosudnih tela, istovremeno poričući da se zločin uopšte i desio - konstatuje Savo Štrbac, predsednik Dokumentarno-informacionog centra "Veritas".
Sina Darka poznala po zubićima
U MONSTRUOZNOM naletu hrvatske avijacije poginuli su Darinka Drča (68) i njeni unuci Jovica Drča (6) i Mirjana Dubajić (21). Nastradali su brat i sestra Nevenka (11) i Žarko (9) Rajić, Krstan Vuković (44) i njegov sin Darko (13), Branko Stjelja (72) i njegov sin Mirko (34), kao i Mika Kovačević (83). Povređeno je više od 50 osoba.
- Sama sam, sa patologom, među sagorelim zgužvanim telima prepoznala mog Darka po zubićima - govorila je za "Novosti" Jovanka Vuković, majka trinaestogodišnjeg Darka. - Pre toga, izdvojili smo kosti mog supruga Krstana. Kako sam mogla da izdržim, pitate me. Verovatno sam već tada bila mrtva.