MANASIJA ČUVA USPOMENU NA DESPOTA STEFANA: Ministar Selaković na obeležavanju Lazarevićeve smrti
MANASIJA čuva uspomenu na despota Stefana, a od ove godine Ministarstvo za rad, zapošljavanje, borčka i socijalna pitanja i Vladin Odbor za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije, obeležava i sve godišnjice koje su vezane za datume smrti naših srednjovekovnih vladara.
Ovo je rekao ministar za rad, zaposljavanje, boracka i socijalna pitanja Nikola Selaković posle odavanja počasti i polaganja venaca na kivot despota Stefana Lazarevića, u Manastiru Manasija, povodom obeležavanja smrti despota i slave ktitora ovog manastira.
Govoreći o životu despota Stefana Lazarevića, Selaković je podsetio da je on živeo i delovao u jednom izuzetno teškom vremenu.
- Kao dečak je ostao bez oca, svetog kneza Lazara, koji je izgubio život boreći se i braneći Srbiju od turskog zavojevača na Kosovu polju. Maloletan, ostavši bez oca, i to u vreme kada je još bio nedovoljno stasao za samostalno obavljanje vladarskih dužnosti, pomagala mu je u tome njegova majka kneginja Milica, mati Evgenija, koja je takođe danas u kalendaru naše Srpske pravoslavne crkve upisana kao svetiteljka i praznuje se današnjeg dana - izjavio je ministar.
Selaković je naveo i da je Stefan Lazarević bio veliki vitez, član reda vitezova "Zmaja", ugarskog kralja Žigmunda Luksemburškog, ali i veliki književnik, koji je napisao "Slovo ljubavi", ili "Slovo ljubve", na stubu, na mestu na kome se odigrala Kosovska bitka.
- Bio je i veliki diplomata, uspeo je da ozbiljnom državničkom i diplomatskom veštinom izbori za Srbiju status despotovine i da skine vazalne obaveze posle Bitke kod Angore, u kojoj se pokazao kao veliki vitez - kazao je ministar. - Mnogo je toga što smo dužni despotu Stefanu Lazareviću, ako ni zbog čega drugog, a ono zbog onoga što nam je ostavio ovakvu Manasiju, za koju sam uveren da će kroz nekoliko godina biti i u okviru svetske kulturne baštine pod zaštitom Uneska.