POSLEDICE SUPERĆELIJSKE OLUJE: Iz EPS-a upozorili građane šta ne treba nikako da rade
ZBOG snažnog olujnog nevremena usled superćelijske oluje neki potrošači još uvek nemaju struju. Uprkos tome što su ekipe Elektrodistribucije Srbije neprekidno na terenu, i rade na sanaciji štete, snabdevanje električnom energijom nije uspostavljeno.
Tokom nevremena bilo je problema i na visokom naponu, ispadali su i veliki dalekovodi, ali su u EMS-u to brzo premostili. Nevreme je najviše štete nanelo niskonaponskoj mreži, pao je veliki broj bandera i žica koje dovode struju do kuća i drugih objekata.
Goran Radovanović, rukovodilac Sektora održavanja u Elektrodistribuciji Srbije, navodi za RTS da su ekipe EPS-a neprekidno na terenu, te da intenzivno rade na sanaciji štete.
- Uspeli smo da sve glavne pravce osposobimo i sva veća oštećenja na našoj infrastrukturi da saniramo. Praktično od srede naveče, kad je bila prva udarna oluja, a posle toga smo imali još dve, došlo je do razarajućeg dejstva po našu infrastrukturu, gde su negde u pojedinim područjima stradali bukvalno čitavi vodovi i objekti uništeni. Maltene smo morali ponovno da izgrađujemo te linije - kaže Radovanović.
Očekuje da će u toku dana doći do normalizacije snabdevanja električnom energijom na distributivnim mrežama.
- Očekujem da ćemo danas da uspostavimo normalizaciju napajanja nad svim područjima. Velika je teritorija zahvaćena, maltene cela Srbija je bila pogođena, ali smo dosta toga uspeli, i privodimo posao kraju - navodi Radovanović.
Ukazuje da je najteža situacija na području Bačke Palanke i obodima Novog Sada.
- Trenutno je na obodima Novog Sada najgora situacija, da tako kažem, ali uspećemo danas i to da saniramo i da osposobimo, da vratimo sistem - kaže Radovanović.
Prema njegovim rečima, usled jakog nevremena na mnogim mestima došlo je do kvarova i kidanja provodnika nadzemne elektroenergetske mreže, te da je moguće da provodnici koji se nalaze na zemlji, rastinju ili objektima budu još uvek pod naponom i opasni po život.
Iz tih razloga apeluje na građane da budu oprezni i da ukoliko primete takvu ili drugu sličnu situaciju, bez odlaganja prijave istu ili najbližoj distribuciji ili organima reda.
- Mi smo ovih dana apelovali, a i uvek apelujemo, znači kada se naiđe na popadale provodnike, prvo treba izbegavati, a ni u kom slučaju ih dodirivati, jer uvek postoji mogućnost da su pod naponom. Znači moraju da se čuvaju od toga i odmah da prijave ili najbližoj distribuciji ili organima reda, da se to nekako zaštiti, da ne bi došlo do nesreće - navodi Radovanović.
(RTS)
BONUS VIDE - DA LI ĆE DOĆI DO SRBIJE? Superoluja se stvorila između Milana i Venecije i kreće na istok