NEVREME TUTNJI KA SRBIJI: Najveća opasnost od superćelijskih oluja u ovih 10 delova zemlje
SRBIJA se još nije oporavila od olujnih nepogoda od srede i još zbraja štete, a već se očekuju nove. Nažalost, delove naše zemlje večeras i sutra pogodiće jake grmljavinske nepogode, navodi meteorolog Đorđe Đurić.
Vremenska prognoza za danas
Današnji dan proteći će u Srbiji u znaku sunčanog i veoma toplog vremena.
Maksimalna temperatura biće od 33°C na severozapadu do 37°C na jugoistoku Srbije, u Beogradu do 35°C.
Inače, tokom današnjeg dana preko područja Alpa ka severozapadu Balkana ponovo će se prebacivati hladni front i svežija vazdušna masa, koja će dolaskom iznad veoma tople podloge i atmosfere da stvara snažne grmljavinske oluje.
Opasnost od grmljavinskih oluja i nepogoda sa gradom i olujnim vetrom
Za područje od Alpa preko Austrije, Slovenije, severa Hrvatske i Bosne preko Panonske nizije i severnih i centralnih predela Srbije pa sve do Rumunije objavljena je ogromna opasnost od grmljavinskih oluja i nepogoda sa gradom i olujnom vetrom. Za severne predele Italije i severni deo Jadrana objavljen je najveći stepen upozorenja na nepogode sa orkanskim olujama, dok je srećom za ostale napomenute predele i Srbiju ta opasnost za stepen manja, ali situacija opet može biti kritična.
Dakle, snažna nestabilnost sa severa Italije, Alpa i severnog Jadrana krajem dana i tokom večeri stići će i do Srbije.
Koji delovi Srbije mogu biti pogođeni novim nevremenom
Na udaru će se ponovo naći severni i zapadni predeli Srbije, uz pojavu pljuskova sa grmljavinom, da bi se potom pljuskovi sa grmljavinom proširili i na šire područje Beograda i centralne Srbije.
Pljuskovi sa grmljavinom povremeno se u ovim predelima očekuju i u noći ka suboti i u subotu ujutro i delom prepodneva.
Najveća opasnost od grmljavinskih oluja i nepogoda sa gradom očekuje se u Vojvodini, Beogradu, Podrinju, Mačvi, u Šumadiji, Pomoravlju, Podunavlju, u Kolubarskom i Braničevskom okrugu i na zapadu Srbije.
Moguća superćelijska oluja
U tim predelima lokalno može doći do razvijanja superćelijskih oluja, ali sama lokacija i udar mogu se znati i odrediti nekoliko sati ranije.
Na ovom području lokalno može biti grada i olujnih vetrova sa udarima preko 100 km/h, a u predelima sa najobilnijim pljuskovima moglo bi da padne i preko 50 litara kiše po kvadratnom metru.
Na jugu i jugoistoku Srbije ostalo bi i dalje suvo, vedro i veoma toplo.
Vremenska prognoza za vikend
U subotu od sredine dana širom Srbije očekuje se uglavnom pretežno sunčano, samo pred kraj dana na jugozaapdu lokalna pojava pljuskova sa grmljavinom.
Maksimalna temperatura biće od 28°C na severozapadu Srbije do 36°C na jugu Srbije, u Beogradu oko 30°C.
Nažalost, krajem dana i tokom večeri na severu Srbije ponovo se očekuje naoblačenje sa pljuskovima i grmljavinom, uz uslove i za grmljavinske nepogode, naročito na području Vojvodine.
U nedelju ujutro prestanak pljuskova i smanjenje oblačnosti, pa će tokom dana biti sunčano i vrlo ugodno, uz temperature oko 30°C.
Dakle, od petka krajem dana do nedelje ujutro u svim napomenutim predelima gde postoji mogućnost olujnih nepogoda, preporučuje se oprez i izbegavanje boravka na kritičnim mestima. Ogroman oprez biće neophodan i u saobraćaju.
Kako se pripremiti za dolazak superćelijskih oluja?
Nema mesta panici, samo se treba prilagoditi aktuelnim vremenskim (ne)prilikama i redovno pratiti upozorenja na opasnost od nepogoda. U pitanju su potpuno prirodne pojave, iako retke, ali su uobičajene za ovo doba godine u našim predelima.
Početkom sledeće sedmice u Srbiji će ponovo biti sunčano i vrelo, uz temperature i preko 35°C, a u utorak i od 35 do 40°C, u Beogradu do 38°C.
Sredinom sledeće sedmice očekuje se osveženje, pa će u četvrtak biti hladnije za oko 10 stepeni, tako da bi potom do kraja jula temperature ostale oko 30°C, što su ujedno i prosečne vrednosti tokom našeg leta.
(Telegraf)