VRELINE KOJE STIŽU OVIH DANA I U SRBIJI SU SAMO UVOD ZA PAKAO KOJI SLEDI: Približavamo se ključnoj prekretnici

Новости Онлајн 10. 07. 2023. u 07:39

NAREDNIH dana će Srbiju i region zadesiti vreli talas i temperature će ići i do 40 stepeni, a širom sveta su već oboreni brojni klimatski rekordi.

Foto N. Živanović

Prema prognozi u Srbiji će do 16. jula biti pretežno sunčano i sve toplije, sa maksimalnom temperaturom od 33 do 37 stepeni Celzijusa, najavio je RHMZ.

Na čitavoj teritoriji Srbije na snazi je crveni meteo alarm za početak nedelje, što znači da je indeks UV zračenja vrlo visok, te ne bi trebalo zaboraviti na zaštitu od sunca.

A ono što nas čeka narednih godina može da bude mnogo gore.

Svetske vlade moraju da se pripreme za još ekstremnije vremenske prilike i rekordne temperature u narednim mesecima.

Na ovo je upozorila Svetska meteorološka organizacija (SMO), agencija Ujedinjenih nacija za vreme, klimu i vodene resurse, proglašavajući početak fenomena zagrevanja poznatog kao El Ninjo.

El Ninjo je prirodni klimatski obrazac u tropskom Pacifičkom okeanu koji donosi toplije od prosečnih temperatura na površini mora i ima veliki uticaj na vreme širom globusa, pogađajući milijarde ljudi.

- Pojava El Ninja će u velikoj meri povećati verovatnoću obaranja temperaturnih rekorda i izazivanja ekstremnih vrućina u mnogim delovima sveta i u okeanu - rekao je generalni sekretar SMO Peteri Talas.

"Signal vladama da se pripreme"

On je istakao da je objava SMO o El Ninju “signal vladama širom sveta da mobilišu pripreme za ograničavanje uticaja (fenomena) na naše zdravlje, ekosisteme i ekonomije”.

- Kako bi spasile živote i sredstva za život, vlade moraju da uspostave sisteme ranih upozorenja i pripremiti se za dalje ometajuće vremenske prilike tokom ove godine – rekao je Talas.

Poslednje tri godine bile su neke od najtoplijih zabeleženih, čak i tokom faze La Ninje, “sestre” El Ninja koju karakterišu temperature okeana koje su niže od prosečnih, piše CNN.

"Dvostruki udar" El Ninja i ljudski uzrokovanog zagrevanja

“Dvostruki udar” veoma snažnog El Ninja i ljudski uzrokovano zagrevanje od sagorevanja fosilnih goriva doveli su do toga da 2016. postane najtoplija godina u istoriji, prema SMO.

Ali, kako su istakli, prvi El Ninjo koji se razvio u poslednjih sedam godina mogao bi da dovede do toga da ova ili naredna godina obore toplotni rekord iz 2016. Iz SMO su reki da postoji 90 odsto verovatnoće da se El Ninjo nastavi tokom druge polovine 2023, sa umerenom snagom.

Pored povećanog zagrevanja okeana, dešavanja El Ninja se obično povezuju i sa povećanim padavinama u delovima Južne Amerike, juga Sjedinjenih Američkih Država, Rogom Afrike i centralne Azije. Ali, takođe mogu da pojačaju teške suše, toplotne talase i požare u Australiji, Centralnoj Americi i severnoj Južnoj Americi.

Ostali uticaji uključuju opasne tropske ciklone u Pacifiku i masovno izbeljivanje krhkih koralnih grebena. U Indiji, glavnom proizvođaču pirinča, El Ninjo može da oslabi monsoon koji donosi padavine na koje se zemlja oslanja da napuni takozvane izdane, ili akvifere, i uzgaja useve.

Ovogodišnji El Ninjo takođe bi mogao da ugrozi privredni rast SAD i potencijalno utiče na sve, od cena hrane do prodaje zimske odeće, otkrila je nedavna studija. Istraživanje je gubitk od 5,7 biliona (američki trilion) dolara globalnog prihoda pripisalo El Ninju iz 1997-98, a 4,1 biliona dolara gubitka El Ninju iz 1982-83.

Privremeno guranje preko praga od 1,5 stepeni Celzijusa

Svet bi takođe mogao da bude privremeno gurnut preko praga zagrevanja od 1,5 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskog nivoa, što je ključna prekretnica iza koje bi verovatnoće za ekstremne poplave, suše, požare i nestašicu hrane mogle dramatično da se povećaju.

Svetske nacije obavezale su se Pariskim klimatskim sporazumom na ograničvanje globalnog zagrevanja na znatno ispod dva stepena – a poželjno na 1,5 – u poređenju sa predindustrijskim temperaturama. Ali, svet je već video zagrevanje od oko 1,2 stepena pošto ljudi nastavljaju da sagorevaju fosilna goriva i proizvode zagađenje koje zagreva planetu.

Prema SMO, postoji 66 odsto verovatnoće da će godišnja prosečna globalna temperatura blizu površine između 2023-2027. privremeno biti preko 1,5 stepeni Celzijusa iznad predinustrijskih nivoa i to najmanje godinu dana.

- To ne znači da ćemo u sledećih pet godina premašiti nivo od 1,5 stepeni istaknut u Pariskom sporazumu jer se on odnosi na dugotrajno zagrevanje tokom mnogo godina. Ali, to je još jedan poziv na buđenje, ili rano upozorenje, da još ne idemo u pravom smeru da ograničimo zagrevanje na ciljeve postavljene u Parizu 2015, osmišljene da značajno smanje uticaje klimatskih promena – rekao je direktor SMO za klimatske usluge Kris Hjuit.

Ova godina je već rekordna po temperaturama i zagađenju

Ove godine je već oboreno mnoštvo klimatskih rekorda, sa visokim temperaturama, neuobičajeno toplim okeanima, te rekordno visokim nivoima zagađenja ugljenikom u atmosferi a rekordno niskim nivoom antarktičkog leda.

Širom Azije, Evrope i Amerike rani i produženi toplotni talasi su ove godine odnosili živote ljudi, stradale su životinje i usevi, zabrinutost zbog bezbednosti hrane i nestašice vode je porasla, dok su postavljeni uslovi za, kako piše CNN, požare bez presedana.

BONUS VIDEO: ANKETA - Pitali smo Beograđane gde letuju ove godine

(Blic)

Pogledajte više