KAKO DA PREŽIVITE DOLAZAK "LUCIFERA": Uskoro nas očekuje pravi vreli talas iz Afrike - stručnjaci savetuju kako da se zaštitimo
METEOROLOZI su najavili da će ove sedmice biti promenjivo vreme, povremeno uz kišu i pljuskove, i temperature će u odnosu na prethodna dva dana biti u padu, međutim, već za nedelju dana se očekuje novi toplotni talas koji će povećati znatno živu u termometru, i do +40 stepeni, a na to će najveći uticaj imati priliv toplog afričkog vazduha i anticiklona po imenu “Lucifer”.
Visoke temperature mogu da utiču na fizičko i psihičko zdravlje, i da se ne bi osećali iznureno, malaksalo, dekocentrisano, u Centru za promociju zdravlja subotičkog Zavoda za javno zdravlje, savetuju da je neophodno napraviti prijatnu mikro klimu u prostoru u kojem boravimo, piše "Blic".
Pravilno i racionalno korišćenje
Specijalista socijalne medicine Zorice V. Dragaš podseća da je poslednjih godina vremenska prognoza sve značajnija informacija u našem svakodnevnom životu.
- Prijatna mikro klima se ostvaruje provetravanjem noću, postavljanjem zastora danju, roletni, pripremom hrane i kuvanjem predveče, a ukoliko je zaista potrebno i pravilnim korišćenjem klima uređaja. Korišćenje ovih uređaja treba da bude racionalno i korisno je da se prostor hladi kada niko ne boravi u njemu. Najbolje je kada su klima uređaji postavljeni tako da omogućavaju indirektno hlađenje prostora – kaže dr Zorica V. Dragaš.
Obavezno je poštovanje temperaturne razlike između klimatizovane i neklimatizovane sredine, koja ne sme da bude veća od 5 do 7 stepeni Celzijusa, ili prema nekim autorima od 8 do 10 stepeni.
Kvalitet vazduha
- Takođe je potrebno poštovanje perioda za aklimatizaciju osobe. Treba izbegavati nagle promene temperature vazduha zbog čestih i naglih prelazaka iz klimatizovanih u neklimatizovane prostorije, ili u spoljašnju sredinu. Kvalitet vazduha je veoma važan, kako mikroklimatski, vlažnost i temperature, tako i mikrobiološki, bakterije, virusi, gljivice. Higijena prostora je veoma važna, pošto strujanje vazduha podiže prašinu, pa su moguće alergijske reakcije ili infekcije disajnih puteva. Redovno održavanje, čišćenje, pranje, dezinfekcija, i servisiranje, zamena filtera, je takođe bitna da klima uređaj ne bi bio rizik za zdravlje – zaključuje dr Dragaš.