SRBIJA ISKORENJUJE APATRIDIJU DO NOVEMBRA 2024: Do sledeće jeseni neće biti pravno nevidljivih, bez dokumenata
SRBIJA bi mogla da bude među prvim zemljama koje će iskoreniti apatridiju, zaključak je sastanka ministra državne uprave i lokalne samouprave dr Aleksandra Martinovića i predstavnika Visokog komesara Ujedinjenih nacija za izbeglice u Srbiji (UNHCR) Sufijana Ađalija. Martinović je prvi ministar u Vladi Srbije sa kojim se Ađali sastao.
Tema razgovora bili su rezultati dugogodišnje uspešne saradnje na rešavanju pitanja tzv. „pravno nevidljivih lica“ i ostvarivanje njihovog prava na upis u matičnu knjigu rođenih.
Martinović je istakao da su, zahvaljujući saradnji u okviru tri Sporazuma o razumevanju između MDULS, Zaštitnika građana i Predstavništva UNHCR u Srbiji, obezbeđeni svi mehanizmi za nesmetan upis u matičnu knjigu. Unapređen je pravni okvir i otklonjene su komplikovane administrativne procedure, a organizovane su i informativne kampanje za pripadnike romske zajednice. Na obukama je učestvovalo više od 500 službenika iz 145 gradova i opština, u cilju efikasnijeg postupanja u slučajevima rođenja deteta čija majka nema lična dokumenta.
Srbija je uključena u aktivnosti u okviru globalne desetogodišnje kampanje UNHCR-a „Ja pripadam“, a Martinović je naglasio da je MDULS posvećeno rešavanju preostalih slučajeva lica koja nisu upisana u matičnu knjigu rođenih. Dodao je i da je Ministarstvo u prethodnom periodu uspešno digitalizovalo matične knjige, te podsetio na to da je krajem prošle godine na Portalu eUprava uvedena i usluga eIzvod iz matičnih knjiga.
Na sastanku je posebno naglašen značaj problema povratka interno raseljenih i prognanih građana Srbije sa teritorije Kosova i Metohije, kao i ugroženost njihove bezbednosti i nepoštovanje osnovnih ljudskih prava.
Predstavnik UNHCR-a u Srbiji Ađali zaključio je da bi Srbija mogla biti među prvim zemljama koje će u potpunosti iskoreniti apatridiju do novembra 2024. godine, što i jeste cilj kampanje „Ja pripadam“.