OTVORENO RAZVOJNO SAVETOVALIŠTE U KRALJEVU: Pomoć Ministarstva zdravlja i UNICEF-a deci sa smetnjama u razvoju

Vojislava Crnjanski 05. 04. 2023. u 17:44

RAZVOJNO savetovalište u Domu zdravlja Kraljevo otvoreno je u sklopu saradnje UNICEF-a i Ministarstva zdravlja. Cilj je da se omogući pravovremena podrška deci sa teškoćama i smetnjama u razvoju i njihovim porodicama kroz rad intersketorskog tima za porodično orjentisane rane intervencije.

Foto: UNICEF SRBIJA

Prema procenama stručnjaka, u Srbiji oko 60.000 dece uzrasta do šest godina ima potrebu za uslugama rane intervencije, a dokazano je da ako su prepoznate na vreme, razvojne poteškoće mogu biti prevaziđene pre polaska u školu kod čak dve trećine.
- Bila sam na izmaku snage i borbe, ali porodično orjentisane rane intervencije su nešto najbolje što može da se pruži porodicama koje se susreću sa sličnim problemima - smatra Sandra Pešić, majka deteta koje je bilo uključeno u ovaj (PORI) program.
Nacionalni program za unapređenje razvoja u ranom detinjstvu predviđa da u svakom okrugu postoji makar jedno razvojno savetovalište koje pruža podršku porodicama dece sa teškoćama i smetnjama u razvoju stare do šest godina, kako u svom mestu, tako i putem mobilnih timova i telesavetovanjem.
- U prethodnim godinama uspeli smo da, u saradnji sa UNICEF-om, unapredimo kapacitete domova zdravlja i razvojnih savetovališta u 15 od 25 okruga u Srbiji, u ukupno 19 opština. Nastavićemo i dalje zajedno da radimo na širenju ove mreže, obezbeđivanju zakonodavne i finansijske podrške, a najpre na povećanju kadrovskih kapaciteta, da bi usluge bile dostupne svakom detetu i porodici kojima su potrebne - rekla je dr Jelena Janković, pomoćnica ministra zdravlja za sektor javnog zdravlja i programske zdravstvene zaštite.
Porodično orijentisan model podrške se odvija pre svega kroz rad na terenu i kućne posete u porodici i vrtiću, kao najprirodnijem ambijentu za dete u kojem ono najbolje uči i napreduje.

Foto: UNICEF SRBIJA

Sa otvaranja Razvojnog savetovališta


- Rana intervencija povezuje sisteme i stručnjake iz oblasti zdravlja, obrazovanja i socijalne zaštite i, uvažavajući snage i potrebe roditelja, pruža neophodnu i intenzivnu podršku detetu i porodici. Da bi se cilj postigao neophodne su opremljene, savremene i održive usluge i kompetentni profesionalci. Naš cilj je da, zajedno sa resornim ministarstvima i partnerima, stvorimo uslove da timovi za rane intervencije dopru do svakog deteta sa teškoćama i smetnjama u razvoju i njihovih roditelja u svih 25 okruga - kazala je dr Jelena Zajeganović Jakovljević, rukovoditeljka programa za zdravlje i rani razvoj UNICEF u Srbiji.
Novi prostor razvojnog savetovališta opremljen je nameštajem, digitalnom opremom i didaktičkim materijalima čime se omogućava kvalitetan rad sa malom decom i njihovim porodicama. Planira se da razvojno savetovalište u Kraljevu preraste u regionalni centar za podršku deci i porodicama iz Kraljeva, Vrnjačke Banje i Raške.
Pored UNICEF-a, Ministarstva zdravlja i grada Kraljeva, Razvojno savetovalište opremljeno je i zahvaljujući podršci privatnog sektora. Čak 30 kompanija doniralo je sredstva.
UNICEF i Ministarstvo zdravlja, zajedno sa ministarstvima prosvete, socijalne zaštite, za brigu o porodici i demografiju, do sada su podržali primenu porodično orjentisanih ranih intervencija u 19 gradova i opština u Srbiji. Obučeno je više od 500 profesionalca iz zdravstvenog i sistema socijalne zaštite i predškolskih ustanova od kojih je 120 uključeno u direktan rad sa porodicama. Više od 3.000 dece i njihovih porodica dobilo je podršku u prethodnih godinu dana, od čega je više od 240 uključeno u intenzivne usluge porodično orijentisane rane intervencije.

Pogledajte više