AORTU ZAMENILI KROZ GRUDNI KOŠ: Tehnika prvi put primenjena u ovom delu sveta
NA Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine (IKVBV), u Sremskoj Kamenici, uvedena je FET tehnika za lečenje kod najtežih bolesnika sa kompleksnim bolestima aorte, koja se retko gde radi čak i u najeminentnijim svetskim centrima.
Ova tehnika prvi put je izvedena na našim prostorima, a usvajanjem ovako kompleksnih procedura na aorti, koje kombinuju klasičan hirurški sa endovaskularnim pristupom, Institut se pozicionirao kao liderska ustanova u Srbiji.
Kod jednog pacijenta koji je lečen u ovom Institutu FET tehnika dopunjena je TEVAR procedurom koja podrazumeva i endovaskularni plasman dodatnog stent-grafta u silaznu aortu.
- Kod kombinovane primene FET tehnike i TEVAR procedure pacijentu je prvo zamenjena aorta koja je bila dostupna pristupom kroz sredogruđe, a potom je, uz pomoć naših kolega interventnih radiologa i kardiologa, izvršeno dodatno pokrivanje još jedne aneurizme u distalnoj aorti TEVAR tehnikom - kazao je prof. dr Lazar Velicki. - Za ovako zahtevnu intervenciju bio je neophodan ekspertski tim koji je posebno edukovan za izvođenje procedura takvog tipa.
Ističući ponos što IKVBV ima kapacitete i resurse za sprovođenje takvih zahvata, dr Velicki je naveo da hirurgija aorte spada u red najkompleksnijih intervencija u kardiohirurgiji. Aorta je najveća arterija organizma kroz koju se prenosi oksigenisana krv od srca do ostatka tela i svaki problem ili defekt na njoj može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih posledica koje su najčešće opasne po život.
FET tehnika predstavlja hirurški pristup koji se koristi za lečenje složenih proširenja torakalne aorte i uključuje umetanje specijalno dizajniranog stent- grafta u aortu hirurškim putem, rezom u grudnom košu.
U JEDNOM ZAHVATU DVE INTERVENCIJE
PREDNOST FET tehnike u odnosu na tradicionalnu hirurgiju aorte je u tome što omogućava hirurgu da u jednoj operaciji izvrši korekciju aneurizme i aortnog zaliska. To može značajno smanjiti rizik od komplikacija i skratiti vreme oporavka pacijenta. Takođe, kruta metalna spirala na kraju stent-grafta pruža dodatnu stabilnost, sprečavajući buduće komplikacije. FET tehnika se koristi i u slučajevima disekcije (rascepa) aorte.