PLANDIŠTE IMA PET SLUŽBENIH JEZIKA: Prvi na svetu uveli makedonski u zvaničnu upotrebu
MEĐUNARODNI dan maternjeg jezika, koji se danas obeležava širom sveta, poseban značaj ima u maloj južnobanatskoj opštini Plandište, jer tamo pripadnici čak četiri nacionalne manjine imaju mogućnost da sva svoja prava ostvaruju upravo na maternjem jeziku.
Reč je o Mađarima, Rumunima, Slovacima i Makedoncima, koji zajedno čine gotovo polovinu stanovništva cele opštine.
Njihovi jezici se, uz srpski, nalaze u službenoj upotrebi, što Plandište čini jedinstvenim u Vojvodini, verovatno i u celoj Srbiji. Jer, ni jedna lokalna jedinica nema čak pet službenih jezika.
Poslednji jezik koji je uveden u službenu upotrebu je makedonski. Bilo je to 2013. godine. Plandištanci su tada postali prvo mesto na svetu koje je makedonski jezik uvelo u službenu upotrebu.
Međutim, iako imaju pravo da u opštinskim i javnim institucijama vade dokumenta na maternjem jeziku, pripadnici ovih nacionalnih manjina to ne čine. Sve rade na srpskom, jer, kažu, u Srbiji žive.
Dovoljno im je to što se uvođenjem u službenu upotrebu lokalna samouprava obavezala da table na svim javnim ustanovama i table na ulazu u sva okolna mesta ispiše na svih pet jezika. Takođe, i nazivi ulica u selima obeleženi su na jezicima manjina koje u njima žive.