OVO JE NAŠA NAJLEPŠA NOVČANICA: Naslikao ju je Paja Jovanović, a evo po čemu je specifična
NOVČANICA od hiljadu dinara, koja je bila u opticaju u Kraljevini Jugoslaviji između dva svetska rata, smatra se najlepšom u istoriji naše numizmatike.
Nacrtao ju je čuveni slikar Paja Jovanović, na inicijativu Narodne banke Kraljevine Jugoslavije, koja mu je za to zvaničnu porudžbinu uputila 1928. godine. Bilo je to u vreme kada je guverner bio Ignjat J. Bajloni.
Sva lepota te novčanice je u prefinjenim detaljima, a njena specifičnost je to što je na njoj po prvi put u našem novčarstvu prikazan poznati ženski lik. Reč je o portretu kraljice Marije Karađorđević, supruge kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića, koja je u to vreme bila na vlasti.
Kraljičin lik, koji je Jovanović nacrtao na osnovu svojih skica koje je radio između 1925. i 1927. godine, dominira u levom uglu prednje strane novčanice. Na vodenom žigu, koji se nalazi na sredini, prikazan je lik kralja Aleksandra, dok je na desnoj strani predstavljen orao u letu.
Na naličju novčanice simbolično su prikazane dve žene – jedna sa srpom i snopom žita u ruci, a druga sa mačem i štitom na kom se nalazi državni grb.
Ova Pajina hiljadarka izdata je 1. decembra 1931. godine, ali je u opticaj puštena tek 1. januara 1933. godine. Ukinuta je juna 1941. godine.
Nema zvaničnih podataka o njenom tiražu, ali se na osnovu naručene količine hartije za njenu izradu pretpostavlja da je štampano između 10 i 11 miliona komada.
Za taj posao Paja Jovanović je dobio honorar od 100.000 dinara, što je bilo značajno više od honorara koji su dobijali ostali umetnici za osmišljavanje izgleda novčanica.