PRENOSIM NARODU SAMO ONO ŠTO MI GOSPOD - ŠAPUĆE: Popadija iz Vršca ljubav prema Bogu pretočila u filmove i pesme

Јелена Ј. Баљак 08. 01. 2023. u 13:00

VIOLETA Sandić je rođena Vranjanka, koja poslednjih deset godina živi u Vršcu.

Foto J. J. Baljak

Majka je troje dece i - popadija. Ali ne obična popadija. Ona je žena koja čistotom svoje duše godinama širi duh pravoslavlja među decom i omladinom i održava našu veru u srpskom rasejanju.

Iz čiste ljubavi prema Gospodu dosad je napisala desetak crkvenih pesama koje se slušaju širom zemaljske kugle, gde god naš verujući narod živi, naročito u vreme velikih praznika. Upravo je ona autor stihova i melodije popularne božićne himne "Hristov rođendan", koju zajedno izvode Jelena Tomašević, Leontina i dečji hor "Čarolija", Sergej Ćetković, Nikola Rokvić, Željko Vasić.

Među decom i omladinom, Foto Printscreen YouTube

Snimila je i oko 40 emisija i dokumentaraca o srpskim verskim običajima, o našim svecima i svetinjama, ne bi li ih još više približila sunarodnicima, pre svega mladima. Ispostavilo se da je, iako samouka, to toliko dobro radila, da je oduševila i čitav pravoslavni svet. Njena dva filma o srpskim običajima u vreme Božića i Vaskrsa, sa kojima je lane učestvovala na dva festivala ruskog ministarstva prosvete, trijumfovala su u konkurenciji učesnika iz svih pravoslavnih zemalja. To je bio ogroman lični, ali i nacionalni uspeh.

- Kada radite ono što volite i kada je to bogougodno, Gospod vam otvara sva vrata. Daje vam ideje i okružuje vas ljudima sa kojima te ideje možete da realizujete. Čini sve da u tome uspete. A, ja zaista volim to što radim - otkriva nam popadija tajnu svog uspeha.

Najmlađe nadahnjuje duhovnošću, Foto Svetosavsko zvonce

Violeta je ljubav prema Bogu i crkvi stekla još u detinjstvu pevajući na liturgijama. Za pevnicom je pre 18 godina upoznala i svog supruga, protojereja Radomira Sandića, rodom sa Majevice, koji joj je najveća podrška. Prva služba bila im je u Raškoj, gde je protinica spontano snimila svoju prvu emisiju "Oj, badnjače, badnjače". Potom su se nizale priče o Svetom Savi, Vaskrsu i brojnim našim svetinjama.

- U rodnom Vranju smo običavali da za velike praznike u crkvi izvodimo predstave za decu, pa sam poželela da tako nešto priredim i dečici u Raškoj. Međutim, crkva je tada bila u izgradnji, te nismo imali gde da okupimo narod. Tada se rodila ideja da snimimo emisiju za lokalnu televiziju, kako bi što više ljudi moglo to da vidi. I danas mi je srce puno kada mi mališani koji su učestvovali u tom projektu, a koji su sada odrasli ljudi, javljaju da se "Oj, badnjače, badnjače" i dalje reprizira - priseća se popadija svojih početaka.

Ona svoj trud vrednuje brojem osmeha kod malih parohijana. Među njima su uvek i njeni naslednici Nikolaj (17), Angelina (13) i Magdalina (8). Oni će se pojaviti i u novom spotu za pesmu o Vitlejemskoj Bogorodici, koju je Violeta napisala uoči ovog Božića po želji oca Gerasima.

Foto Printscreen YouTube

SVETOSAVSKA AKADEMIJA U TUTINU

IZMEĐU Raške i Vršca, Sandići su službovali u Tutinu, u kom su pravoslavci manjina.

Zato je Violeta od svega što je uradila najponosnija na Svetosavsku akademiju, koju je sa suprugom priredila u tamošnjem Domu kulture.

- U zemlji Svetog Save nije smela reč o njemu da se kaže. To mi je dalo neobjašnjivu jačinu da budem istrajna u svojoj nameri da na Savindan okupim sav pravoslavni narod. Nijednog trenutka zbog toga nisam osetila strah, iako nas je na samoj svečanosti čuvala policija u civilu - priseća se protinica. - Sve što je bilo srpsko tog dana je bilo u sali. I u programu su učestvovala sva srpska deca i omladina. Bila je to nesvakidašnja energija, zbog koje i danas zaplačem.

Pogledajte više