PREPORUKE "BATUTA" ZA PONAŠANJE GRAĐANA ZBOG IZLIVANJA AMONIJAKA: Evo kako da se zaštite od štetnog dejstva
INSTITUT za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" objavio je preporuke kako se treba ponašati u slučaju akcidenta sa izlivanjem amonijaka, koji se u nedelju dogodio kod Pirota.
- Amonijak je slabo obojeni gas, oštrog i neprijatnog mirisa, zapaljiv. Amonijak je jak iritant za oči, respiratorni trakt, gastrointestinalni trakt i kožu. Dominantan put unošenja amonijaka u organizam je inhalacioni, putem pluća. Stepen povreda izazvanih izlaganjem amonijaku zavisi od trajanja izlaganja i njegovih koncentracija - navodi "Batut".
Preporuke za zaštitu od štetnog dejstva amonijaka neposredno i tokom perioda potencijalnog prisustva amonijaka u vazduhu i vodi:
- da stanovnici ostanu kod kuće tokom perioda izloženosti (Pirot, Bela Palanka i okolina);
- da zatvore prozore, vrata i ne provetravaju svoje stanove;
- da bez preke potrebe ne izlaze napolje;
- da ukoliko izlaze iz svojih kuća i stanova koriste maske N95 ili preko usta i nosa nose tkaninu natopljenu vodom;
- da izbegavaju upotrebu vode za piće sa otvorenih izvorišta i iz individualnih bunara u naseljima uz obalu reke Nišave;
- u regionu akcidenta da prate preporuke teritorijalno nadležnih instituta/zavoda za javno zdravlje koji redovno kontrolišu zdravstvenu ispravnost vode za piće objekata javnog vodosnabdevanja;
- da ukoliko postoji sumnja na trovanje amonijakom, što pre potraže medicinsku pomoć;
- neophodno je pratiti preporuke Štaba za vanredne situacije.
Zdravstveni efekti akutnog izlaganja amonijaku:
- nadražujuće, korozivno i može biti štetno na sve načine izlaganja (akutno, hronično, preko kože, sluznica oka, respiratornog i digestivnog trakta);
- akutno udisanje može u početku izazvati iritaciju gornjih disajnih puteva;
- zadesna akutna izloženost većoj koncentraciji amonijaka dovodi do bolova, prekomernog lučenja pljuvačke i opekotina sluznice respiratornog i digestivnog trakta;
- znatna izloženost može izazvati opekotine usne duplje, ždrela, grkljana, sa opstrukcijom disajnih puteva, respiratornim distresom i bronhiolarnim i alveolarnim edemomima korozivni efekat i na sluznice kapaka i oči.
U toku kratkoročne izloženosti kontakt sa očima ili kožom sa amonijakom može izazvati iritaciju, opekotine, promrzline (dehidrirani amonijak) i trajno oštećenje. Iritira respiratorni trakt izazivajući kašalj, „škripanje“ pri disanju i kratak dah.
Veća izloženost može izazvati plućni edem (urgentno kliničko stanje), koje može biti odloženo i nekoliko sati. Izlaganje može izazvati glavobolju, gubitak čula mirisa, mučninu i povraćanje.
(Telegraf)