PREDSTAVLJENA I „SRPSKA PESMA“: U gradiću Marino sećanje na Italijane koji su se priključili našoj vojsci u Velikom ratu
POVODOM proslave Dana primirja u italijanskom gradiću Marino (regija Lacio) u prisustvu predstavnika Ambasade Republike Srbije u Italiji, ovaj dan sećanja obeležen je polaganjem venaca na spomen ploču i na taj način odata je počast italijanskim dobrovoljcima koji su se priključili slavnoj srpskoj vojsci u Prvom svetskom ratu.
Gradonačelnik Stefano Čeki je zajedno sa zamenikom gradonačelnika Sabrinom Minuči, odbornicima i odbornicima ukazao počast poginulima a zatim je prisutnim đacima škola Istituti Comprensivi di Marino Centro, Primo Levi e Santa Maria delle Mole intervenuti objasnio značenje ovog dana kada susugrađani braća Ugo i Čezare Kolica kao i Arturo Reali, dobrovoljno ppriključili srpskoj vojsci zajedno sa suborcima Mariom Korvizijerijem, Frančeskom Konfortijem, Nikolom Goretijem i Vinčencom Bukom.
Svečanost je zatim nastavljena u Gradskoj većnici promocijom knjige „Srpska pesma“(Canzone Serba) koju je italijanski pisac i kompozitor Đovani Ermete Gaeta,napisao opčinjen vestima o ratnim podvizima srpskih vojnika na Solunskom frontu.O knjizi čije je reprint izdanje na srpskom jeziku predstavljeno ove godine u Arhivu Vojvodine u Novom Sadu, govorio je juče prof.dr Đordana Merlika sa rimskog univerziteta La Sapijenca.
Podsetimo „Srpska pesma", jedino prozno delo napolitanskog autora Đovanija Ermete Gaeta, pisano je u melodramskom stilu. Kroz kazivanje grupe srpskih izbeglica zatečenih 1915. u Solunu, knjiga govori o tragediji okupiranog srpskog naroda u Velikom ratu i o čežnji za domovinom i iskonskom željom da je oslobode. Za razliku od svog sunarodnika Gabrijela D'Anuncija (1863-1938) učesnika Velikog rata, dobrog poznavaoca srpske istorije i autora pesme "Oda srpskom narodu", napolitanski pisac i kompozitor Đovani Ermete Gaeta (1884-1961) nikada nije bio u Srbiji, ali je nadahnut vestima sa Solunskog fronta sročio "Srpsku pesmu".
Na jučerašnjem danu sećanja u Marinu prof. Frančesko Leončini sa Univerziteta u Veneciji opisao je istorijat veza između Srbije i Italije.Čula se i poruka ambasadora Srbije Gorana Aleksića koji je istakao čvrste veze Srbije sa Gradom Marinom,
Zamenica gradonačelnika Sabrina Minuči istakla je da joj je bila čast da ugosti predstavnike ambasade Srbije u Marinu „ da se zajedno setimo ovog značajnog dana naših sugrađana, vođenih snažnim idealima za koje su bili spremni da žrtvuju i svoje živote.“