MAMAMA TRAŽILI I SUVIŠNE PAPIRE: Udruženja sugerišu izmene u uredbi o subvencijama za nekretnine
PROBLEM saradnje između ministarstava i lokalnih samouprava, komunikacija između prodavca, kupca i banaka, kao i nepoštovanje rokova za dodelu subvencija tri su glavne nedoumice na koje je ukazalo Udruženje "Mame su zakon", a zbog kojih su pojedini roditelji ostali bez državne subvencije za kupovinu prvog stana. Zato bi, kažu u udruženju, trebalo brzo izmeniti vladinu Uredbu i omogućiti što većem broju majki da steknu krov nad glavom. Ministarka za rad Darija Kisić u četvrtak je i najavila da će propisi biti preispitani.
Prema rečima Tatjane Macure, predsednice udruženja, službenici u lokalnim samoupravama zaduženi za sprovođenje ove Uredbe nisu često ni dovoljno upućeni.
- Dešava se da mnogi traže papire koji se pribavljaju po službenoj dužnosti ili im se traže nepotrebna dokumenta, kao što su izvod iz matične knjige rođenih, uverenje o državljanstvu za majku deteta, prijava prebivališta za bebe o kojima majka neposredno brine, uverenje iz katastra da ne poseduju nepokretnost ili dokaz o odobrenom kreditu - navodi Macura.
Veliki problem je, smatra naša sagovornica, vreme između potpisivanja predugovora i ugovora o kupoprodaji nepokretnosti koji zavisi od prodavca, banke i mame koja aplicira, a najviše od Komisije koja odlučuje o dodeli subvencije.
- U slučaju sklapanja predugovora kupcima će propasti kapara dok dočekaju odgovor komisije - kaže ona.
- Predlažemo da ministar finansija i Udruženje banaka sklope poseban vid saradnje za ove klijente i da banke umesto 30 ovim kupcima tolerišu rok od 60 dana između predugovora i ugovora. U praksi nekih banaka je dovoljna izjava koja se overava kod notara pre zaključenja glavnog ugovora u slučaju da se iz opravdanih razloga taj rok probije.
Zato bi Uredba mogla da se unapredi tako što bi podnosilac zahteva dostavljao uverenje iz katastra o nepostojanju imovine u trenutku rođenja deteta.
- U tom slučaju bi bilo svejedno da li je predugovor ili ugovor o kupoprodaji koji zaključe u međuvremenu, jer su obično bile u raskoraku od nekoliko dana između ova dva dokumenta. Neće svi prodavci da čekaju majku koja podiže kredit i konkuriše za subvenciju i da to traje i do 83 dana, koliko je trebalo za najduže odbijajuće rešenje - objašnjava Macura.
REŠENjE PO HITNOM POSTUPKU
U UREDBI bi moralo jasno da se definiše da Komisija odlučuje po hitnom postupku, odnosno odmah po prijemu zahteva, a najkasnije za 30 dana. Naročito je važno, kaže Macura, da se rešenja komisija prosleđuju mamama u najkraćem roku.