ROK SELO UGOSTILO I MARLIJEV BEND: "Novosti" u Banatskom Sokolcu, u kojem se već 14 godina nalazi spomenik rege muzičaru sa jamajke
BANATSKI Sokolac je, naizgled, obično selo. Opustelo, kao i većina u maloj opštini Plandište, blizu Vršca.
Ima jedva dvestotinak, pretežno starijih stanovnika, što je uticalo na to da se obe seoske kafane zatvore, a da od tri prodavnice ostane samo jedna, koja i ne posluje baš najbolje. Ali, baš to selo, u kojem ni škola više ne radi, jer dece gotovo da i nema, glavna je spona između Srbije i daleke Jamajke, jer se u njemu nalazi prvi spomenik legendarnog rege muzičara Boba Marlija u Evropi.
U velikom, ali pustom školskom dvorištu ovaj Jamajkanac već 14 godina ponosno stoji sa gitarom u ruci i visoko podignutom pesnicom, u znak pobede i slobode. Kip u boji, koji je napravio akademski vajar Davor Dukić, svečano je otkriven u toku četvrtog izdanja muzičkog festivala "Rok vilidž", koji u Banatskom Sokolcu "praši" još od 2005. godine. I jedno i drugo nastalo je na inicijativu nekadašnjeg meštanina Mirka Miljuša, koji je na taj način želeo da bar na dva dana, tokom trajanja festivala, oživi svoje rodno mesto, ne sluteći koje će domete to dosegnuti.
- Bilo je sugestija da napravim Džimija Hendriksa ili Džima Morisona, budući da je ovo rok festival, ali sam se, ipak, odlučio za Boba Marlija, jer cenim sve što je radio. Borba za slobodu, ravnopravnost i međuljudsku toleranciju, koju je propagirao kroz svoje pesme, poruka je koju i mi želimo dalje da širimo - kaže Miljuš, koji je zahvaljujući tom gestu postao počasni konzul Jamajke u Srbiji.
Te 2008. vest o podizanju Marlijevog spomenika stigla je i do vlade ovog karipskog ostrva, koja je organizatorima "Rok vilidža" poslala zvanično pismo zahvalnosti. Bili su prijatno iznenađeni da u Srbiji, za koju je malo Jamajkanaca čulo, postoje tako veliki poštovaoci "najvoljenijeg sina" njihove nacije. Konzulat u Beogradu otvoren je četiri godine nakon toga, kao jedino diplomatsko predstavništvo te države u našoj zemlji.
Upravo je njihovim zalaganjem nedavno u srpskoj prestonici nastupao Marlijev nekadašnji bend The Wailers, čiji su članovi, naravno, iskoristili priliku da obiđu i njegovu statuu.
- Neverovatno je videti kakvu poruku moj ujak Bob i dalje šalje po celom svetu. S obzirom na trenutnu situaciju, mislim da su nam njegovi stihovi sada potrebniji nego ikada.
Privilegovani smo i ponosni što smo ovde - rekao je Aston Baret Džunior, vođa sastava The Wailers, koji se u potpunosti razlikuje od onog iz 1963, kada je bend osnovan.
Meštani, koji, ruku na srce, malo znaju o rege muzici, za ovakve posete žive. Bila im je velika čast što su mogli da ugoste tako velike svetske zvezde. Druga sela nemaju tu privilegiju. Priznaju, ipak, da se više raduju dolasku naših popularnih muzičara, sa kojima su se već i združili, budući da su mnogi od njih na "Rok vilidžu" nastupali više puta.
- Saživeli smo se sa festivalom. On nam je doneo posebnu slavu. Falio nam je u prethodne dve godine, kada nije održan zbog korone. Željni smo te atmosfere i puno ljudi - ističe predsednik mesne zajednice Jovan Ilić.
Da je u selu sve u znaku ovog festivala potvrđuju i murali na kućama, kao i na seoskoj ambulanti i jedinoj prodavnici. Tih dana sva domaćinstva "ožive". Prilika je to i da se zaradi koji dinar, pa domaćini ispred kuća prodaju voće i povrće, prave kolače, krofne, peku roštilj. Kažu i da iz sela još niko nije izašao, a da se sa Bobom Marlijem nije slikao.
"ROK VILIDž" U AVGUSTU
POSLE dve godine pauze, Banatski Sokolac će 12. i 13. avgusta ponovo postati najpoznatije rok selo na Balkanu. Svoje nastupe potvrdili su "JU grupa", "Van Gog", "Obojeni program", Ajs Nigrutin... Ulaz u školsko dvorište, u kom se "Rok vilidž" tradicionalno održava, i ovoga puta će biti besplatan, kao i mesta za kampovanje.