NAPUSTILA BANKARSTVO DA BI POVEZALA NAUKU: Novosađanka Viktorija Janić (47), jedina u Srbiji neguje umetničku tehniku "papirni filigran"

С. БАЈИЋ 08. 05. 2022. u 16:15

KADA uspešna poslovna žena, sa zvanjem "diplomirani ekonomista", zakoračivši u petu deceniju zameni korporativni svet za štafelaj i atelje, u najmanju ruku zaslužuje, medalju za hrabrost.

Foto. Privatna arhiva

Novosađanka Viktorija Janić (47), upravo je iz složenih bankarskih tokova, u kojima je bila kao riba u vodi, "slobodnim stilom preplivala" u, za egzistenciju, nesiguran okean likovnosti i za samo nekoliko godina ostvarila visoke domete i opšte pozitivne kritike velikog kruga poštovalaca umetnosti.

Foto. Privatna arhiva

- Instalacije kreiram tehnikom "papirni filigran" koji podrazumeva manipulaciju papirnih traka pri stvaranju ukrasno dizajniranih oblika - kaže Janićeva, koja se jedina u Srbiji bavi specifičnom filigranskim izrazom.

- Proces stvaranja trodimenzionalne slike je veoma dug a teme su iz sveta koji nas okružuje, životinje, biljke, cveće, arhitektura sve ono što najpre zaintrigira mališane, jer je moje stvaralaštvo najviše namenjeno najmlađima. Svoje radove vidim upravo u njihovim prostorima, u igraonicama, vrtićima, školama.

Foto. Privatna arhiva

Janićeva, je, kao rođena Bačkopalančanka, završila školovanje u Novom Sadu i otisnula se preko Bare gde je diplomirala Poslovnu administraciju na koledžu Severne Virdžinije u Aleksandriji. Njeni poslovni rezultati nagrađeni su epitetom "počasne građanke" Harisburg grada u Pensilvaniji, 2009. godine, a ona se 2011. godine vratila u Srbiju, diplomirala Međunardni biznis u Beogradu i upisala specijalističke studije u oblasti bankarstva i osiguranja u Novom Sadu.

- Radila sam u bankama, u korporativnim sistemima, pomorskim kompanijama" bavila se mendžmentom, marketingom, trgovinom... u nekoliko država u SAD, na Kipru i u Srbiji, u koju sam se vratila jer volim svoju zemlju. Još u vreme studija u SAD sam bila na izložbi Lize Nilson, umetnice koja tretira upravo papirni filigran i bila fascinirana.

Foto. Privatna arhiva

Istraživala sam mnogo o tome i po povratku u Srbiju želela da primenim nešto novo, inovativno. Dve godine sam posvetila istraživanju i edukaciji na tom polju i evo, već dve i po godine stvaram - ističe Janićeva.

FIBONAČI KAO INSPIRACIJA

Znanja stečena tokom školovanja, Janićeva je, kako potvrđuje, iskoristila spojivši matematiku i umetnost.

- Suprotnosti se privlače, umetnost ih povezuje a ja je ne doživljavam kao obavezu već potrebu da iskažem svoju viziju suštine. Inspirisana sam posebno delom Leonarda Fibonačija, najtalentovanijeg italijanskog matematičara srednjeg veka, geometrijom, zlatnim presekom, brojevima, proporcijama" koji se nalaze u matematici i prirodi. Sve to u mom malom ateljeu izjednačujem sa ugodonom estetskom proporcijom- kaže Janićeva.

Pogledajte više