Saveti za košenje trave - kako do savršenog dvorišta?
Sveže pokošen travnjak je osnova lepog i urednog dvorišta.
Da li i sami želite da dovedete travnatu površinu u svom dvorištu do savršenstva i napokon naučite kako se kosi trava?
Kako bi travnjak bio savršeno gust, mekan i pogodan za izletničko druženje, potrebno je da budete upoznati sa nekoliko korisnih saveta koje smo spremni da podelimo sa vama.
Jedna od aktivnosti koja je najbitnija prilikom održavanja jeste košenje trave, ono će omogućiti lepši izgled, veču gustinu i zdraviji travnjak.
Pratite rast trave tokom proleća i jeseni, pripremite je za zimu i negujte je onako kako bi trebalo.
Mi smo rešili da vas detaljnije upoznamo sa time kako se košenje obavlja, kada i koje alate je potrebno koristiti.
Alati za košenje trave - košenje trave trimerom ili kosilicom
Početak proleća za mnoge znači i brojne aktivnosti po pitanju održavanja bašte i dvorišta, a kao jedna od važnijih izdvaja se košenje trave. Ukoliko želite da travnjak bude jednako gust, mekan i lep na oko, u tome vam mogu pomoći efikasne mašine za skraćivanje trave i održavanje dvorišta.
Kosilice za travu su mašine koje se najčešće koriste za održavanje velikih travnatih površina, veoma su efikasne i moćne, te značajno olakšavaju celokupan posao.
Košenje trave kosilicom je idealno za veće površine, dok će vam za kompletiranje baštenskog seta za održavanje travnjaka biti potrebni trimeri za travu. Ovi uređaji su znatno mobilniji i omogućavaju pristup teže dostupnim mestima, kao što su ivičnjaci, ćoškovi ili površine sa nagibom.
Košenje trave trimerom je izuzetno jednostavno i praktično, a uređaji su manje težine, pa ih je mnogo lakše prebacivati sa jednog mesta na drugo.
Bez obzira da li ste se finalno odlučili za košenje trave trimerom ili vam je potrebna kosilica, u našoj online prodavnici možete pronaći modele pouzdanih brendova kao što su: AGM, AL-KO, Alpina i drugi.
Kupovinu je veoma jednostavno moguće obaviti online, dok se u Gandijevoj 3, na Novom Beogradu nalazi prodavnica u kojoj se mogu opremiti ljubitelji tradicionalnog načina kupovine.
Koje doba dana je pogodno za košenje trave?
Određeni termini tokom dana su pogodniji za košenje zbog prirodnih pojava i uslova na koje sami ne možete uticati, već je jedino moguće prilagoditi im se.
Kada je najbolje kositi travu?
Najbolje vreme za košenje trave jeste u period između 8h i 10h ujutru, kada je sunce već uspelo da osuši jutarnju rosu, koja može biti smetnja. Takođe, u tom terminu još uvek nije pretoplo, što će značajno olakšati i vama.
Sledeći najbolji termin za košenje jeste tokom popodneva od 16h do 18h. Temperatura tada već počinje da opada, dok istovremeno košenje u ovom terminu sprečava mogućnosti širenja raznih bolesti veoma nepovoljnih za dalji razvoj travnjaka.
Kada se ne preporučuje košenje trave?
Najgori period za košenje trave tokom dana je tokom jutra od 6h do 8h zbog velike količine vlažnosti trave izazvane jutarnjom rosom.
Neretko se tokom košenja u ovom period javlja začepljenje kosilice, što može izazvati tragove na travnjaku i njegovo uništavanje.
Košenje se takođe ne preporučuje u periodu između 14h i 16h zato što je ovo najtopliji deo dana. Preterano izlaganje suncu će štetno uticati na tek pokošenu travu, na kosačicu i na onoga ko se upusti u ovaj posao.
Kako prilagoditi košenje trave skladno godišnjem dobu?
Ukoliko želite da vaš travnjak izgleda lepo, postigne dovoljnu gustinu i bude mekan na dodir, učestalo nisko košenje ja dobitna kombinacija. Suprotno tome, ređe i visoko košenje za posledicu će imati neuredniji i ređi travnjak.
Ipak, odaberite visinu košenja skladno periodu godine i napretku rasta trave.
Ako imate želju za što kraćim izgledom travnjaka, idealan period za ovo je tokom glavnog doba rasta od maja do avgusta, kada je intenzitet rasta najveći.
Tokom ovog perioda se preporučuje košenje na svakih 5 dana, kako bi bokorenje, odnosno gustina travnjaka bila što veća. Sredinom jula meseca i početkom avgusta se iskusni kosači vraćaju na veću visinu trave i ređe košenje, da bi se krajem avgusta i tokom septembra ponovo kosilo češće i niže.
Pre zimkih meseci se ponovo kosi ređe i više, kako bi se trava što bolje pripremila za padavine i mraz. Nakon ovog perioda, u martu i aprilu kada krene vegetacija se kosi ponovo ređe i više, sve do maja.
Visina travnjaka i koliko?
Izdanci listova trave predstavljaju osnovni izvor stvaranja hrane, te je potrebno voditi računa o tome da se zelena površina ne skraćuje previše.
Preporučuje se da to bude jedna trećina od ukupne dužine. U suprotnom, dolazi do slabije regeneracije travnjaka i potencijalno lošijeg rasta u budućnosti. Primera radi, sa visinom travnjaka od 8 cm, potrebno je namestiti kosilicu da skraćuje na visinu od 5 cm, što je skraćivanje od maksimalno 3 cm.
Tokom perioda kada želite kraći travnjak, preporuka je da se košenje obavi kada visina dotigne 6 do 7 cm.
Uzdužno i poprečno košenje daju mnogo veću gustinu, tako da i ovo možete primeniti zarad boljeg izgleda travnjaka.
Metode košenja trave - kako se kosi trava?
Metode košenja trave se razlikuju u zavisnosti od toga kakav tip kosilice posedujete i šta želite da postignete.
#1 Sakupljanje trave košenjem
Prvi metod košenja podrazumeva da se sva pokošena trava skladišti u deo kosilice predviđen za sakupljanje otpadnog materijala. Prednost ovog načina je što će travnjak ostati mnogo čistiji i nema nikakve opasnosti od truljenja pokošene trave.
Ova metoda se preporučuje za duže travnjake, koji dugo nisu košeni. Takođe, sakupljanje trave košenjem je jedini ispravan metod kada su određenei delovi travnjaka zaraženi.
#2 Izbacivanje trave košenjem
Izbacivanje trave košenjem je suprotno prvoj, metoda pri kojoj spremnik za travu ne postoji ili se on skida, pa samim tim nema skladištenja. Ovaj način se koristi samo kada se trava redovno kosi i nije prevelika, a prednosti se ostvaruju kroz ubacivanje hranljivih materija iz pokošene trave u zemljište.
#3 Malčiranje kao metoda specijalizovana za pothranjivanje zemlje
Malčiranje je podvarijanta prethodne metode, pri čemu se koriste kosačice specijalizovane za usitnjavanje trave do minimuma. Pri tome se mnogo jednostavnije izbacuju nutritivne vrednosti iz ovako pokošene trave u dodiru sa zemljom.
Ova metoda se ne preporučuje za preduboku travu, kao i kada su određeni delovi travnjaka zaraženi.
Trimovanje je metoda koja takođe radi po principu izbacivanja trave i kao što smo imali prilike da vidimo idealna je za teže pristupačna mesta.
Košenje trave podrazumeva dobru pripremu i dovoljno znanja. Ukoliko budete pratili savete koje smo pokazali, imaćete veoma kvalitetan i dobar travnjak. Nadamo se da vam je tekst bio koristan i informativan!