ZAHVALJUJUĆI NJOJ DANAS SLAVIMO DAN ŽENA: Ko je žena koja se borila za ravnopravnost polova
RAVNOPRAVNOST žena danas mnogo je na višoj lestvici nego što je to bilo pre, iako još uvek nije potpuna. Situacija danas takva zahvaljujući onim ženama koje su u prošlosti znale da se bune protiv neravnopravnosti i koje su znale da kažu šta žele.
Jedna od njih bila je najzaslužnija za to. Njeno ime je Klara Cetkin – uticajna nemačka levičarska političarka i borkinja za ženska prava.
Klaru Cetkin je uvek interesovala ženska politika, uključujući borbu za ravnopravnost i demokratsko pravo glasa za žene, koje u njeno vreme nije postojalo. Zbog toga je razvila socijaldemokratski ženski pokret u Nemačkoj i 1907. postala liderka novoformirane „Ženske kancelarije“ u SPD-u.
Ono po čemu je posebno poznata jeste što je organizovala proslavu prvog „Međunarodnog dana žena”, 8. marta 1911. godine.
Žestoko se borila za prava žena i radnica celog svog života. Zahtevala je jednake plate za žene i muškarce, zalagala se i za pravo glasa žena i generalno za poboljšanje položaja žena u društvu, ali i jednakost kod odgajanja deteta. Zalagala se i za poboljšanje uloge i položaja žena u porodici. Govorila je da bi brak trebalo postaviti na temelje međusobnog dopunjavanja i potpomaganja i da oba roditelja budu odgovorna za odgoj dece, ne samo majke.
Ona spada među neustrašive, hrabre i smele žene koje su menjale istoriju i odvažile se da rade stvari koje su u to vreme bile nezamislive.
Na Prvoj međunarodnoj ženskoj konferenciji 1910. u Kopenhagenu u organizaciji Socijalističke Internacionale, tada već proslavljena nemačka socijalistkinja Klara Cetkin predložila je da se jedan dan u godini posveti ženama. Njena sugestija je prihvaćena i prvi Dan žena obeležen je 19. marta 1911. godine.
Kasnije je to promenjeno u 8. mart, jer su toga dana 1917. žene u Sovjetskom Savezu dobile pravo glasa.