SRPSKI SATELIT POLEĆE 15. AVGUSTA IZ INDIJE: Poduhvat entuzijasta iz Komiteta za razvoj svemirskog programa iz Novog Sada

Љиљана ПРЕРАДОВИЋ 15. 02. 2022. u 08:00

KADA na leto, tačnije polovinom avgusta, sa Kosmodroma u Indiji, put svemira poleti 75 satelita, među njima će biti i naš, srpski!

Foto Privatna arhiva

Koliko će tamo ostati, sada je teško predvideti, ali je sigurno da će "sprava" veličine deset sa deset centimetara, teška do 1.300 grama, proizvod domaće pameti, iz vasione, na zemaljske stanice slati važne podatke o kvalitetu vodenih površina u Srbiji, vazduha i još nekih stvari, a ujedno je i sistem za rana upozoravanja.

To bi u najkraćem, moglo da se kaže o projektu entuzijasta okupljenih u organizaciji Komiteta za razvoj svemirskog programa iz Novog Sada, koja se već deceniju bavi svemirskim inženjeringom. Zasad nemaju ni jednog astronauta, ali ih ta činjenica ne sputava da, sa razdaljine od nekoliko stotina kilometara "posmatraju" vodene površine i njihov kvalitet, a ujedno i da testiraju sistem.

Foto N. Karlić

Objašnjavajući o čemu je zapravo reč i kako će Srbija lansiranjem satelita umesto astronauta stići čak do svemira, inženjer Dušan Radosavljević, predsednik Upravnog odbora Komiteta, veli da se sve organizuje povodom 75 godina nezavisnosti Indije, sa kojom su strateški partneri i sa kojom ova novosadska organizacija sastavljena od inženjera, radio-amatera, pilota, astronoma, programera, ima dugogodišnju odličnu saradnju.

- Sa ostala 74 satelita, i srpski će biti lansiran na visinu od oko 500 kilometara - otkriva nam Radosavljević, šta će se dešavati 15. avgusta, na Dan nezavisnosti Indije, čijim povodom će sateleti poleteti put vasione.

- Na satelitu se nalaze mali senzori koji beleže pH vrednost, temperaturu, otpušteni kiseonik u površinskim vodama. U njemu se nalaze neophodna elektronika i transmiter predajnik, i prilikom preleta satelita tog područja podaci sa bova opremljenim malim senzorima, u jezeru ili reci se šalju ka satelitima koji ih prihvata, a podatke smešta u memoriju. Važno je istaći da je brzina satelita 28.000 kilometara na sat.

Foto Privatna arhiva

Tako prikupljeni podaci, kako dalje predočava naš sagovornik, po formalnom obrazovanju građevinski inženjer, ali sa stečenim znanjem iz programiranja i završenim svim mogućim kursevima i obukama iz programskog inženjerstva u Japanu, kada stignu do prve antene, odnosno zemaljske stanice, on bukvalno "istresa" te podatke i šalje na zemlju, na prvu antenu pod njihovom kontrolom na koju naiđe.

- Podaci uskladišteni u zemaljskoj stanici koje imamo na svim kontinentima i povezane su internetom, dekodiraju se i za nekoliko sekundi se dobiju podaci šta se dešava na zemlji - objašnjava naš sagovornik.

- Ti podaci su potpuno zaštićeni i ne može doći do njihove zloupotrebe. Ideja je da, kada uspostavimo ovaj program, podatke ponudimo našim univerzitetima, registrovanim laboratorijama i institucijama, i na osnovu njih studenti mogu da rade magistarske i doktorske radove i bave se istraživanjem.

Ovaj četrdesetogodišnji Novosađanin ističe da sve što su do sada uradili, a i dalje rade, sami finansiraju, ali se na žale jer im je dobrobit svih prioritet, a suština je da se poboljša kvalitet života svima. Reč je o srpskom projektu koji, kako ističe naš sagovornik, može da se izvozi i da donese dobrobit celoj državi, a za opšte dobro.

- Sve je proizvod srpske pameti - ponosan je Radosavljević, i dodaje da je Srbija puna potencijala i da ga treba iskoristiti, a da on, kao patriota želi da pomogne svojoj zemlji.

- Svemirsko inženjerstvo bi moglo da postane nova grana. To je spoj elektronike elektrotehnike, informatike, raketne tehnike, matematika i fizika su tu kao fundamentalne nauke, telekokmunikacije.

POŠTANSKE MARKICE

POSLE tri mala satelita "juniti" - jedinstvo, koja su napravili u tri škole u Indiji, tamo su u tu čast odštampali poštanske marke na kojima su i zastave dveju zemalja.

Foto Privatna arhiva

- Naši prijatelji iz Indije su bili kod nas 2021. godine i doneli su nam te poštanske markice - veli Radosavljević, napominjući da su bili gosti njihove ambasade u Beogradu.

- Sa Indijom imamo strateško partnerstvo od 2019, i ono podrazumeva da mi naš razvojni svemirski program baziramo na našem iskustvu i pameti. Imamo 11 sistema i ušli smo u indijsko obrazovanje.

Radionice za osnovce i studente

DA bi što više motivisali mlade, članovi Komiteta organizuju radionice za osnovce, srednjoškolce, ali i studente, na kojima prave male satelite i lansiraju ih pomoću raketa na vodu, kako bi se prikupili podaci na zadatu misiju, recimo o temperaturi i vlažnosti vazduha.

Foto Privatna arhiva

- Na taj način ih motivišemo da razmišljaju i razvijaju ideje - objašnjava Radosavljević rad sa đacima.

- Organizuju se i takmičenja, nacionalno, kontinentalno i svetsko. U septembru ćemo imati prvi put svetsko takmičenje u Srbiji i lansiraćemo 70 raketa, i to je vrlo značajno za promociju naše zemlje.

Pogledajte više