ASIMPTOMATSKI SLUČAJEVI RAZLOG CUNAMIJA OMIKRONA: Doktor Šekler - Verujem da četvrta doza vakcine neće biti potrebna

17. 01. 2022. u 12:35

VIRUSOLOG i mikrobiolog Veterinarskog specijalističkog instituta Kraljevo dr Milanko Šekler rekao je da istraživanja pokazuju da su 16–30 odsto zaraženih omikronom asimptomatski slučajevi, i da je to mogući razlog što se taj soj virusa toliko brzo širi. Asimptomatski nosioci su glavni razlog ovog cunamija, istakao je Šekler.

Foto: Printscreen/RTS

Svaka druga testirana osoba pozitivna je na koronavirus. Virusolog Milanko Šekler rekao je gostujući u Jutarnjem programu da se ogroman broj ljudi ne testira iako ima simptome jer izbegava da čeka u redu po hladnoći.

Prema njegovim rečima, ogroman broj je onih koji ne potvrde infekciju, ako se jedan član porodice zarazi svi se izređaju, tako da to ukazuje da je broj zaraženih na dnevnom nivou  stigao do 20.000, a možda i do 30.000 pozitivnih na koronavirus.

- Skraćivanje karantina je iz razloga što je veliki broj obolelih i ne bi imao ko da radi, a praksa pokazuje da su posle sedam, osam sada zaraženi malo infektivni da bi mogli nekog da zaraze. Oni i dalje imaju virus u sebi, ali ne dovoljne količine da nekog zaraze - istakao je Šekler.

Dodao je da istraživanja pokazuju da su, ako je neko primio i buster dozu, šanse da neće biti hospitalizacije 90 odsto.

- Rano je da se priča o četvrtoj dozi vakcine. U Izraelu je usvojena četvrta doza samo za zdravstvene radnike i one čiji je imuni sistem kompromitovan. Verujem da četvrta doza neće biti potrebna. Sa tri doze se postiže pristojna zaštita - naglasio je virusolog.

Napomenuo je da treća doza vakcine daje i viši i duži nivo zaštite do nekoliko puta.

- Trenutno je omikron nadvladao, ali još uvek ima i delte. Ima još onih koji se žale da su izgubili čulo mirisa i ukusa, što je specifično za delta soj, ali se retko javlja kod omikrona - rekao je.

Naveo je istraživanje u Južnoj Africi, odakle je krenuo omikron soj, koje je pokazalo da od ukupnog broja hospitalizovanih zaraženih omikronom svega 4 odsto premine, dok je od delta soja 21 procenat.

Treba napomenuti, kako je rekao, da je u Južnoj Africi vakcinisanost stanovništva ispod 30% i da će rezultati u zemljama sa većom vakcinacijom biti bolji.

- Pojavilo se ispitivanje da oni koji su bolovali od humanih koronavirusa njihov ćelijski imunitet daje odličnu zaštitu protiv kovida 19, to jasno ukazuje da omikron može da postane peti humani koronavirus, pošto ih do sada ima četiri - naveo je Šekler.

Ističe da su maske apsolutno efikasne i kod ovog soja kao i za deltu, a sigurno je duplo lakše prenosiv od delte, "potrebno je manje virusnih čestica da biste se zarazili, pa je neophodno čuvati se duplo više u odnosu na deltu da se ne biste zarazili". 

- Ovo nije voljno prokužavanje, ovo je volja koronavirusa da nas prokuži, prokužavanje dolazi kao sudbina. Brojke koje se izgovaraju poput onih u Francuskoj da je po 300.000 novozaraženih, ali videćete da je broj umrlih po nekoliko desetina puta niži nego pre par meseci. Na 250.000 u Velikoj Britaniji umiralo je 1.500 ljudi, dok sada na dnevnom nivou na 200.000 umire 150 do 200. Značajno se smanjila smrtnost - naveo je Šekler.  

(RTS)

BONUS VIDEO:

"NOVOSTI" U KRUŠEVAČKOJ KOVID-BOLNICI: Za godinu dana brinuli o 6.000 pacijenata

Pogledajte više