SMRTNO OPASNI SIMPTOM KOVIDA: Ruski virusolog o „delta soju“ i karakteristikama težih oblika

Novosti online 07. 11. 2021. u 22:02

"Delta" soj virusa korona ima ozbiljnije posledice po zdravlje ljudi, u odnosu na raniji, takozvani "vuhanski".

U teškom stanju završe mnogi koji zakasne sa pravom terapijom / Foto Z. Jovanović

To može biti povezano i sa niskom temperaturom tela koja je karakteristična za njegove teže oblike, na šta treba obratiti posebnu pažnju, saopštio je u intervjuu televiziji „Zvezda“ lekar-imunolog Vladislav Žemčugov.

-Tok bolesti se promenio, jer je sada dominantan ‘delta’ soj virusa. Bolest izazvana ovim sojem ima teže oblike. Skraćuje se inkubacioni period i brže dolazi do pneumonije. Obolevaju i mladi, čak i deca školskog uzrasta, rekao je lekar.

Prema istraživanjima lekara, najteži oblik bolesti izazvane kovidom 19 nastaje kada se pacijentu snizi temperatura tela.

-To je najteže stanje koje može za nekoliko dana da dovede do smrtnog ishoda. Najteži bolesnici imaju temperaturu 36 i nižu, na šta treba obratiti pažnju, upozorio je Žemčugov.

On je naveo da temperatura tela zavisi od snage organizma i od njegovog potencijala. Međutim, na temperaturu čoveka utiče i stanje hormona, pre svega štitne žlezde, polnih hormona i nadbubrežne žlezde.

-U slučaju da je temperatura tela niska, to znači da organizam ne može da se izbori sa toksinima i odgovori na infekciju. Tim pacijentima je potreban individualni pristup, primena specijalnih preparata koji povećavaju rezistentnost. Kod ovih pacijenata se beleži i nizak krvi pritisak. Čak i ako je uvek postojala hipertenzija potrebno je primenjivati terapiju, objasnio je ekspert.

Lekar je dodao da kada bolest protiče u lakšem obliku onda čovek ima normalnu temperaturu. Pritom, on je podvukao da je za merenje temperature potrebno koristiti samo termometar sa živom, jer je on precizniji od beskontaktnog i elektronskog.

- Osnovno je da se temperatura meri tri puta po pet minuta. U slučaju da je pacijent bled, ima plave usne, nizak pritisak, onda je to simptom za uzbunu. Potrebno je uraditi sve analize, posebno ako nema simptome infekcije, preporučuje Žemčugov.

Lekar je upozorio da u uslovima kada se veliki broj pacijenata obraća za pomoć sistem primarnog sortiranja pacijenata često ne pravi dobru razliku, u slučaju da pacijent nema visoku temperaturu na takve pacijente se ne obraća velika pažnja i savetuje im se da dođu za nedelju dana.

-U slučaju da je reč o jakoj respiratornoj infekciji onda ne dolazi do naglog pada temperature. Faze bolesti su takve da posle niske nastupa povišena temperatura, organizam počinje da se bori, to može da bude preteča citokinske oluje, odnosno preteranog imunog odgovora organizma koji rezultira teškim upalama. Molekuli ne utiču pozitivno, već pogoršavaju tok bolesti. Nikada nisam video da jaka respiratorna infekcija počinje niskom temperaturom. U slučaju da lekar ignoriše nisku temperaturu, onda je potrebno tražiti novog doktora, zaključio je lekar.

Ranije je profesor na katedri za virusologiju biološkog fakulteta Aleksej Agranovski izjavio da potencijalnu opasnost ne predstavljaju sve mutacije kovida, već samo varijante sa određenim svojstvima, na primer, sa većim stepenom zaraze.

rs.sputniknews.com

ZAPRATITE NPORTAL NA FEJSBUKU

BONUS VIDEO: OVDE SE VODI BORBA ZA ŽIVOTE: Crvena zona kovid bolnice u Kruševcu

Pogledajte više