DRŽAVNA POMOĆ OD 100 EVRA PUN POGODAK: Istraživanje pokazalo da je podrška najstarijima iz republičke kase za većinu bio dobar potez
ZA gotovo polovinu srpskih penzionera državna pomoć od 100 evra koja je stigla u proleće 2020. godine bila je veoma značajna, dok se istovremeno trećina njih izjasnila da im je ona "samo" značila. Svega 12 odsto seniora tvrdi suprotno i njima je nimalo ili vrlo malo bitna. Devet odsto najstarijih nije imalo stav o tome, dok jedan procenat nije mogao da to proceni. Ovo su rezultati istraživanja CeSida, kreativne agencije Više od PR i Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Muškarci su se češće izjašnjavali o tome da im pomoć nije značila i to kod onih sa prebivalištem u Vojvodini. Tako 19 odsto njih veruje da im pomoć od 100 evra nije nimalo ili je značila veoma malo, dok isti stav deli svega pet procenata ispitanika iz južne i istočne Srbije.
Kada je reč o državnoj pomoći od 30 evra u proleće ove godine, gotovo polovina navodi da im je bila veoma značajna, dok je za trećinu anketiranih dobro došla za kućni budžet, dok suprotan stav ima 13 odsto učesnika u istraživanju.
Muškarci su i u ovoj situaciji nešto skloniji da kažu da im podrška nije bila važna, a sličan stav imaju i anketirani iz Vojvodine, visoko su obrazovani i žive u urbanim sredinama. Žene su u manjem broju slučajeva na ovo pitanje odgovarale negativno.
Kod pomoći u vidu paketa vitamina i suplemenata u ishrani primećuje se približan procenat onih građana Srbije starijih od 65 godina koji ukazuju da im je to mnogo značilo, dok svakom desetom senioru pomoć niti jeste niti nije značila, a ukupno 19 procenata njih izjasnilo se da im je malo ili nimalo bitna. I na ovo pitanje ovakav odgovor davali su uglavnom visokoobrazovani muškarci koji žive u gradovima i stari su između 65 i 69 leta.
U toku trajanja pandemije za dve trećine starijih pomoć ili podrška stizali su od različitih institucija ili pojedinaca, dok ostali nisu imali ničiju pomoć. U ovoj grupi najviše je onih koji dolaze iz zapadne Srbije sa Šumadijom, zatim Vojvodine, južne i istočne Srbije i na kraju iz Beograda.
Uskakali su, tvrde seniori, i rođaci i prijatelji. Oko 45 odsto građana Srbije starijih od 65 godina to je potvrdilo u istraživanju. Dobijena podrška je prepoznata kao nešto što je mnogo značilo za skoro dve trećine ispitanika - 65 odsto.
NAJSTARIJI ISPITANIK IMA 93 LETA
U istraživanju su učestvovali penzioneri i to 56 odsto žena i 44 procenta muškaraca. Najbrojniji su ispitanici od 70 do 74 godine, zatim oni od 65 do 69 leta, potom od 75 do 79, dok je najmanje bilo seniora u devetoj deceniji. Prosečna starost ispitanika je 74 leta, pritom najmlađi učesnik ima 65, dok je najstariji napunio 93 godine.
ŽENAMA VAŽAN NOVAC ZA VAKCINU
U slučaju nadoknade svim vakcinisanim građanima u vrednosti od 3.000 dinara istraživanje je potvrdilo da najveći procenat ispitanika tvrdi da im je ovakva vrsta državne pomoći veoma značila - 38 procenata. Svakom desetom ovaj novac niti jeste niti nije bitan, dok petini penzionera nadoknada nije nimalo značila. Interesantno je da su najčešće pozitivan odgovor na ovo pitanje davale žene.