BOLNICE PREPUNE, REDOVI ZA PREGLED: Gotovo svi kreveti u beogradskim klinikama popunjeni, nije lakše ni u ostalim gradovima
SVI kapaciteti KBC "Dr Dragiša Mišović" od juče su u kovid-sistemu, ali to će rešiti problem smeštanja zaraženih koronom u glavnom gradu na svega dva do tri dana. Sve ostale kovid-bolnice su pune, a nove obolele primaju samo na mesta otpuštenih na kućno lečenje.
Nekovid pacijenti iz "Mišovića" prebačeni su u KBC "Zemun", ali je pitanje dana kada će i ovaj kliničko-bolnički centar ponovo biti vraćen u kovid-sistem. Tada će oni koji su u Zemunskoj bolnici hospitalizovani zbog drugih bolesti morati da budu otpušteni ili prebačeni, koliko ima mesta, u druge klinike.
Teška 24 sata su iza lekara, sestara i kovid pacijenata kojima je potrebna lekarska pomoć. Pritisak na kovid-ambulante je ogroman, čeka se satima na pregled, isto toliko i na trijažu i na pronalaženje slobodnog mesta u nekoj od bolnica u kojima leče zaražene koronom.
Teško je i u drugim gradovima širom Srbije. Stručnjaci kažu da, zbog malog procenta imunizovanih, virus sve više probija "bedem", pa raste broj pozitivnih i među vakcinisanima, ali većina, ipak, ima lakšu kliničku sliku.
Poslednji podaci pokazuju da je od 23.991 testiranih, na virus korona pozitivno 7.549 ljudi. Borbu sa opakom bolešću izgubilo je još 47 pacijenata, dok se za dah, na respiratoru, bori 241 osoba.
Pogoršava se situacija i među decom. Olivera Ostojić, načelnica Dečje klinike u KBC "Dragiša Mišović" kaže za "Novosti" da se broj najmlađih pacijenata koji se kod njih zbrinjavaju povećava svakodnevno.
- Trenutno se ovde leči 28 mališana koji su u pratnji 20 roditelja. Imamo ukupno 60 kreveta i nadamo se da oni neće biti popunjeni - ističe doktorka.
U Institutu za majku i dete "Dr Vojkan Čupić" najteži kovid pacijent ima 14 godina i prima visoke doze kiseonika, ali nije životno ugrožen.
Po oceni Instituta za javno zdravlje Vojvodine epidemiološka situacija u Vojvodini je vanredna. Među novoobolelima i dalje dominira nevakcinisano uglavnom radno aktivno stanovništvo, a najveći deo čine osobe uzrasta 20 do 39 godina, potom od 40 do 59. U kovid-bolnici na Mišeluku je 500 hospitalizovanih, što znači da, ako se nastavi ovim tempom, ustanova koja je započela s radom 2. septembra, ubrzo će biti sasvim popunjena, jer raspolaže sa 616 kreveta.
Veliki je pritisak i u kovid-bolnici u Kruševcu, gde je u četvrtak na lečenju bilo 430 pacijenata.
- Pritisak je veoma veliki, dan ranije smo imali 48 prijema, i oko 15 otpusta - navodi za "Novosti" dr Vladan Cvetanović, direktor kovid-bolnice. - Krećemo se oko 90 posto popunjenosti kapaciteta.
U Opštoj bolnici Kruševac, koja je u kovid-režimu nešto duže od dve nedelje, broj pacijenata je nešto veći od sto. Za potrebe lečenja kovida namenjeno je 155 kreveta sa mogućnošću proširenja kapaciteta, a trenutno je popunjeno 109.
- U ovom trenutku slobodno je 46 kreveta - navodi za "Novosti" dr Vesna Stević Gajić, direktorka Opšte bolnice Kruševac. - I dalje se na stacionarno lečenje više prima, nego otpušta. U poslednja 24 časa je primljeno 20, a otpušteno 15 bolesnika.
U bolnicama Zlatiborskog okruga hospitalizovana su 443 kovid pacijenata od kojih je 26 na respiratorima, saopštio je Zdravstveni centar Užice.
KASNO ZA KOVID-PROPUSNICE
U OVOM piku pandemije je kasno za kovid-propusnice i zato bi trebalo uvesti restriktivne mere. To bi bilo zatvaranje kafića i restorana posle 17 časova, ali bi ostale otvorene apoteke i prodavnice prehrane, kao i benzinske pumpe, dok ne padne broj inficiranih osoba, smatra virusolog Tanja Jovanović.
- Brojevi su vrh ledenog brega, ima onih inficiranih koji i ne dođu do lekara i imaju blažu kliničku sliku. Kada bismo poštovali samo osnovne mere, situacija bi bila potpuno drugačija - kaže Jovanovićeva.
ŠANSU SMO PROPUSTILI LETOS
ŠANSU da se izborimo sa epidemijom ispustili smo u junu i julu i danas nam umire na desetine ljudi dnevno. Što se vakcinacije tiče, stigli smo do 53 odsto, kaže doktor Zoran Bekić, koordinator punkta za vakcinaciju na Beogradskom sajmu i direktor DZ Savski venac.
- Portugalija je u januaru imala 10.000 zaraženih dnevno i 30 umrlih na milion stanovnika, a danas, zahvaljujući restriktivnim merama i 84 odsto vakcinisanih građana, imaju svega 50 inficiranih dnevno - objašnjava dr Bekić.