TRAŽE BOLJI ŽIVOT NA SELU: Završnica programa dodele bespovratnih sredstava za kupovinu kuća u Srbiji
OKO 200.000 napuštenih seoskih kuća postoji u Srbiji, od čega je za 150.000 poznato ko im je vlasnik. Programom dodele bespovratnih sredstava za njihovu kupovinu, za koji je javni poziv nedavno raspisan, planirano je da se vrati život u napuštena seoska domaćinstva.
Prema rečima Milana Krkobabića, ministra za brigu o selu, cilj je da mladi koji su sada na selu tamo i ostanu, ali i da dođu drugi koji to žele. Ovo se odnosi i na mlade stručnjake poput lekara, programera, veterinara, stomatologa.
- Ovo je nadstranačka, nadpolitička misija iza koje stoje Srpska akademija nauka, Srpska pravoslavna crkva i verske zajednice i predsednik Aleksandar Vučić - rekao je Krkobabić, koji je detalje ove državne akcije razrađivao na sastanku sa predstavnicima opština koje su uključene u poduhvat.
Predviđena je dodela bespovratnih sredstava za mlade bračne i vanbračne parove, do 45 godina starosti, koji bi kupili napuštene kuće sa okućnicom. Sredstva će se dodeljivati po redosledu pristiglih prijava, do njihovog utroška, a najkasnije do 1. novembra ove godine.
- Sadašnje interesovanje je veće od očekivanog i verujem da će nam biti potrebno više od predviđenih pola milijarde dinara. Očekujem da ćemo od predsednika Vučića dobiti i podršku za dodatni novac ukoliko to bude potrebno - rekao je Krkobabić.
Novac će biti dodeljivan po redosledu prijava, dok se ne potroši
Sredstva će odobravati komisija u Ministarstvu za brigu o selu, a kuće će morati da imaju okućnicu, da budu priključene na struju i vodu, uz rešeno pitanje kanalizacije, makar u vidu septičke jame i da imaju školu, poštu ili ambulantu.
Dobrica Stojković, predsednik opštine Ražanj smatra da je ovaj projekat način da se ožive sela koja su godinama unazad devastirana.
- Kao lokalna samouprava daćemo sve od sebe da se to i ostvari - rekao je on.
PITAJU SE PROCENITELjI, BEZ NAGODBE
ZAINTERESOVANI će, kako je najavljeno, sami tražiti kuće za kupovinu, a posle kontaktiranja sa njihovim vlasnicima obraćaće se opštinama na čijoj teritoriji se kuća nalazi.
- Opštinski procenitelji će određivati koliko kuća vredi i neće biti nagodbe - kaže Krkobabić. - Najviše će moći da se dobije 1,2 miliona dinara, odnosno oko 10.000 evra.