REKE, NEBO I VAZDUH PRIPADAJU SVIMA: Svetski dan zaštite životne sredine obeležen nizom aktivnosti
OVO će biti godina ulaganja u ekologiju i rešavanja decenijskih problema u ovoj oblasti, rekla je juče, povodom Svetskog dana zaštite životne sredine, ministarka Irena Vujović. Ona je naglasila da je cilj države da u narednom periodu ukloni sav godinama nagomilavan otpad.
Zaštita životne sredine nije lokalno pitanje i sve zemlje su u obavezi da zajedno rešavaju probleme u toj oblasti jer reke, nebo i vazduh pripadaju svima. Ovo je izjavila podsekretarka Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine Vojvodine Brankica Tabak. Ona je dodala da se ekološki problemi u Srbiji rešavaju kroz aktivnosti otklanjanja otpada, investiranje u fabrike pijaćih voda i prelazak na nezagađujuće energente.
- Konkretno se rešavaju pitanja zagađenja, gašenje kotlarnica na mazut i prelazak na nezagađujuće energente, finansiranje projektno-tehničke dokumentacije, kao i izgradnje prečistača otpadnih voda, investiranje u fabrike pijaćih voda - rekla je Tabakova.
Kroz aplikaciju koju su razvili Ministarstvo zaštite životne sredine, Agencija za zaštitu životne sredine i UNDP, građani Srbije su za dve nedelje podneli oko 2.300 prijava divljih deponija. Pomoćnica ministra za zaštitu životne sredine Sandra Jokić kaže da Vlada pokušava da pomogne lokalnim samoupravama da se divlje deponije očiste, te da se nađe način da se opet ne stvaraju.
- Iz kreditnog finansiranja izgradićemo određene regionalne centre gde ćemo upravljati otpadom onako kako se zahteva od nas, ne samo zbog EU, već i zbog nas samih - navela je Jokić na jučerašnjem obeležavanju u beogradskoj Knez Mihailovoj ulici.
Direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju u Privrednoj komori Srbije Mihajlo Vesović ističe da ne postoji važnija tema za građane i državu od zaštite životne sredine:
- Nije dovoljno da se samo pojedinačno angažuju građani, država i privreda. Ovo je jedna tema oko koje treba da se ujedinimo svi.