FELJTON - TODOR KADIĆ IZMEĐU ISTINE, MITA I LEGENDE: Legende govore da su Kadići u svoje vreme bili najjače bratstvo u plemenu
KO JE, u stvari, bio Todor Kadić i kako se na samom kraju jula mjeseca 1860. godine našao na kotorskoj rivi s kuburom iz koje će ispaliti smrtonosni hitac u tadašnjeg gospodara Crne Gore i prvog njenog svjetovnog vladara Danila Stankovog Petrovića, još uvijek ,i pored brojnih tekstova i istorijskih rasprava na ovu temu, nije razjašnjeno.
Ono u šta ,međutim, ne može biti sumnje jeste da se tajna duže pamti nego jasna istina,jer kako na jednom mjestu bilježi Meša Selimović, život naroda je glad,krv, bijeda, mučno tavorenje na svojoj zemlji i glupo umiranje na tuđoj, jer velikaši će se vratiti kući da pričaju o slavi i da preživjelima piju krv. Ali što kaže lovćenski tajnovidac premudri Vladika Rade koji je na samrtnoj uri testamentom ostavio presto Crne Gore svom sinovcu Danilu I Petroviću , „ svak je rođen da po jednom umre, čast i bruka žive dovijeka.“
To je očigledno bolje od drugih znao i Todor Aleksin , vaspitavan i podignut uz epsku pjesmu kao mladić na najboljim primjerima čojstva i junaštva u svome bratstvu i plemenu.Jedinac među sedam sestara, izuzetne fizičke snage i duhovne ljepote, izgleda da je sam sebe preporučio za prvo školovanje na Cetinju, a potom i prvu državnu, neki izvori kažu perjaničku, službu kod Vladike Rada – Petra II Petrovića Njegoša, a zatim i kod njegovog nasljednika gdje će jedno vrijeme obavljati dužnost kamalijera ,što bi u prevodu značilo neku vrstu dvorske posluge na dvoru.
Todor Kadić je postao, a za mnoge i danas ostao i mit i zagonetka. Narod je od toga napravio mnogo priča i legendi.
PO JEDNOJ legendi, neki od Kadića koji se među prvima naselio u Bovanu, donio je odnekud iz planine i nasred sela posadio jednu bukvu. Za čudo, bukvi se tu nešto ugodilo, primila se i porasla kao da je u planini. Svi su je pazili i čuvali kao najljepšu voćku i ona je vremenom postala zborište sela. Pod njom su se okupljali na seoskim slavama i veseljima ili kad je valjalo odlučiti o zajedničkim poslovima i problemima.
Po toj legendi, navodno, na jednom takvom bratstveničkom veselju i okupu, svi su pjevali i igrali, samo je nekakva baba — zvali je baba vračara — sjedjela po strani i plakala, a stalno pogledivala uz gorostasnu bukvu. Vidi to neko i pita je šta joj je i zašto plače kad su svi ostali veseli i razdragani:
— E, moja đeco, i vi biste plakali da vidite ono što ja vidim. Neće dugo proći, a od svega ovoga, ove silne ljepote ljudi, kuća i imanja, neće ostati ni traga. Upamtite dobro: dok je bukva na sred Bovana — biće Bovan buzdovan, a kad nestane bukve sa sred Bovana — biće Bovan bazdovan! A kako ja vidim, bukvi su izbrojani dani…“
GROHOTOM se svi nasmijaše babinom proročanstvu i niko nije mario za njega sve dok malo potom nekakva strašna oluja nije zaista oborila bukvu i dok u selu nijesu zaređale nesreće i nastupilo iskopanje, baš kako je baba kazala.
„Ovo je bilo jedno od najjačih bratstava u plemenu do 1860. godine – piše Petar Šobajić u svojoj pozantoj knjizi 'Bjelopavlići i Pješivci“ prvi put objavljenoj u Beogradu 1920. godine – kada je Todor ubio kneza Danila, te su svi prognati. Živeli su u Bovanu gde se i sad poznaju velike zidine njihovih kuća...“.“
„Za Kadiće - piše dalje Šobajić - govore da su u svoje vreme bili najjače bratstvo u plemenu. Mah su počeli gubiti od onda, od kraja 18. veka, kad su se Bjelopavlići pripojili uz Crnu Goru. Bili su zadrti plemenici i nisu hteli imati nikekve veze sa vladikama i Crnogorcima, njima su uvek nasuprot stajali. To ih je i slomilo, a ojačalo njihove protivnike Boškoviće, koji su baš usled veze sa Crnogorcima sve više jačali...“
Šobajić ističe da je nadgornjavanje Kadića i Boškovića trajalo sve do ubistva knjaza Danila i istrage Kadića:
„KAD je zbog uvrede i sramote, koju je knjaz Danilo naneo plemenu došav sa svojom svitom u manastir Ostrog, gde je tražio da mu perjanici dovedu i sestru Todora Kadića , a ovaj ubio kneza, prognati su Kadići iz plemena. Predanje osuđuje serdara Mata Ramova Boškovića za izgnanje Kadića iz plemena – 'jer ih je on uzeo na dušu' “- zaključuje Petar Šobajić.
Iz tog vremena je sačuvana još jedna legenda vezana direktno za Todora Kadića, koja, kao i ova prethodna, može biti plod mašte onih koji su kasnije pokušavali objasniti tragediju Kadića.
NAVODNO, negdje u prvoj polovini devetnaestog vijeka, kroz Bovan je naišao nekakav svetogorski kaluđer. Da li je bio naumio u Ostrog ili kud drugo, nije ni važno, tek noć ga je stigla u Bovanu i valjalo mu je tu negdje prekonačiti. Upute ga kod braće Alekse i Nikole Kadića, velikih domaćina, i kaluđer pravo njihovoj kući:
— Pomaga bog domaćine!
— Bog ti pomogao, presveti oče! — sreo ga Aleksa na vratima.
— Jesi li rad konakdžijama noćas, domaćine?
— Jesam, presveti, i da vas je višina, ma smo noćas malo u neprilici.
— U kakvoj neprilici, zaboga?
— Žena mi je, da prostiš, đetinja i evo je na mukama danas od neko doba, nikako da se rastavi s prinovom...
— To je božje davanje nije neprilika, dobri domaćine, sretnjijema se đeca rađaju. I da znaš, noćas neću nikud ispod tvojega šljemena…
Aleksa i Nikola se poradovali nenadnome gostu. Još iz Svete Gore! Ponadali su se da bi im kaluđer mogao donijeti sreću, da bi te noći bog mogao bečnuti na njihovu kuću da u njoj proplače muško dijete. Nikola, naime, nije imao djece, a Aleksa je imao sedam kćeri i svi su se ponađivali da bi u osmom bremenu moglo konačno biti muško.
OZNAKA ZA IDOLA
PETAR Šobajić, knjizi "Bjelopavlići i Pješivci", za selo u kojem su živjeli Kadići, u jednoj napomeni kaže: "Ime selu Bovan, gde su živeli Kadići, je ostatak iz predhrišćanskog doba" i dodaje, pozivajući se na K. Jirečeka, da je taj izraz, Bovan, "služio kod starih Srba za oznaku idola".
SUTRA: TODOR JE KAO DEČAK PREŽIVEO UJED ZMIJE