FELJTON - PRLJAVE LIČNOSTI SE KRIJU IZA PARTIJSKIH KNJIŽICA: Stambolića od izbacijanja iz Partije spasla je nedavna smena Blagoja Neškovića
ČETVRTOG dana rada Šestog kongresa KPJ, 5. novembra 1952. godine, Ljubodrag Đurić je, posle Pavla Gregorića, izašao za govornicu i, mirnim tonom, ali razarajuće žestokim činjenicama, počeo da govori o partijskoj etici - "da zbog poljuljanih moralnih normi više nema ni ranijeg drugarstva, iz doba rata i prvih godina po oslobođenju".
"...Činovi, položaji, vile i automobili, pokvarili su te drugarske odnose! I dok se mi u Beogradu vozikamo luksuznim automobilima - bolešljivi drugovi u srezovima, koji isteruju otkup - nemaju ni džipove, da bi lakše stizali do udaljenih sela..."
Kao mač zasekle su Đurićeve reči mnoge koji su svoju prljavu ličnost krili iza partijskih knjižica i visokih položaja. Neki "drugovi" su, dok je još bio za govornicom, ustali sa stolica i krenuli u protivnapad na generala Đurića. Svoju šansu da se iščupaju iz gliba osetili su i drugi, pa je jedan iz redova visokih onih rukovodilaca koje su šoferi svakodnevno, iz tuđih, prisvojenih i otetih vila, "odvozili na posao i dovozili kući", uzviknuo: "Laže!"
MEĐU delegatima na Šestom partijskom kongresu u Zagrebu bio je i Dragoje Kos, lični ordonans maršala Tita. On je sedeo u drugom redu, iza najviših jugoslovenskih rukovodilaca, i pažljivo je pratio dalji razvoj događaja koji se odvijao u sve napetijoj atmosferi.
- Reč "laže" bila je ulje na vatru, jer je Đurić još oštrije nastavio da govori o partijskoj etici i razobličuje one koji kaljaju moral, čestitost i duhovnost poštenih ljudi. Njegove reči su "podelile drugove" u kongresnoj dvorani. Prednji deo, gde su sedeli gosti, članovi republičkih i pokrajinskih partijskih rukovodstava i delegati iz Jugoslovenske narodne armije (JNA), gotovo su zanemeli, ali se iz "pozadine" začuo pljesak. A kad se stvori takva situacija, da se krivci otkriju, "grešnici" se udružuju i traže savez sa ostalima koji se do tada, na Kongresu, još nisu oglasili, a pojedini "drugovi" su čak ustali sa svojih sedišta dobacujući Đuriću "da i dalje laže i da siđe sa govornice!".
- Ko laže!? - uzviknuo je general Đurić i u tom trenutku se okrenuo ka predsedništvu Kongresa i, ugledavši u njemu visokog rukovodioca Petra Stambolića, pokazao je prstom na njega i izgovorio reči kojih se sećao i lični Titov ordonans Dragoje Kos:
- Ovaj mi je preoteo ženu!
U TO VREME, kada je i Partija vodila strogo računa čak i o porodicama "drugarica i drugova" - budućih udavača i mladoženja - da budu bez "mane i fleka" i, kada je, zbog "čistoće lika komuniste u svojim redovima", Partija bila najvažniji "stari svat" na venčanjima svog partijskog članstva, stupanje u brak smatrano je dosta "komplikovanim i rizičnim poslom" čak i za "partijce" na visokom položaju.
Upravo zato, mnogi "drugovi i drugarice", kasnije su se, u teškim vremenima posle rezolucije Informacionog biroa (IB), između braka i Partije, opredeljivali za ovo drugo, kao što je to učinio i general Đurić kada je njegova tadašnja supruga propustila da ga obavesti da joj je uhapšen brat, pa je to saznao od svog pretpostavljenog koji mu je preporučio da bude malo "budniji". Međutim, stvari su krenule još gore kad su joj uhapšeni zet i sestra. Pritešnjen zahtevom da se izjasni - žena ili Partija - najpre se kolebao šta da učini, a onda je saopštio supruzi da se moraju razvesti. Bila je to veoma mučna scena, značila je raspad porodice i neizvesnu sudbinu troje dece, a to mu kasnije nisu mogli da oproste ni drugarice i drugovi iz rata pogotovo kad su njegova svastika i zet pušteni iz zatvora.
Đurić je na Šestom kongresu KPJ u Zagrebu samo jednom rečenicom sve rekao šta se zbilo sa njegovom trećom ženom, a sa četvrtom suprugom Hajrom Đurić, generala je upoznala "drugarica Ljubica", supruga Osmana Karabegovića... Međutim, kada se vratio kući posle izdržanih šest nedelja "samice" u Glavnjači - koju mu je, uz Titovu prećutnu saglasnost, kao "meru bezbednosti" odrezala Udba, posle govora na Kongresu, na kome nije štedeo reči niti se ustezao od pominjanje imena onih koji su ukaljali ideale za koje se borio, Hajri je predložio, pošto su bili pred venčanjem, da se raziđu.
Ovakva dešavanja u vezi sa "rodbinskim greškama" i "političkim propustima" "drugova i drugarica" nije, međutim, bila tako ozbiljna i rigorozna odmah posle oslobođenja zemlje, mada se visokom stepenu moralnosti nije moglo prigovoriti niti dati nezadovoljavajuća ocena.
No, vratimo se na početak priče o generalu Ljubodragu Đuriću i (ostalim) događajima koji su usledili posle Šestog kongresa KPJ (SKJ) 1952. godine u Zagrebu, kada je nekadašnji sekretar Brozovog civilnog i vojnog kabineta, u jednom momentu sa govornice uperio prst u visokog rukovodioca Petra Stambolića koji je sedeo u radnom predsedništvu, i glasno uzviknuo:
- Ovaj mi je preoteo (treću) ženu!
U SVOJ treći brak Ljubodrag Đurić stupio je pošto su Partija i ondašnja Udba detaljno proverili prošlost njegove buduće supruge, inače, njegovog ratnog saborca iz Druge proleterske brigade. Jedan od Đurićevih kumova bio je Svetislav Ćeća Stefanović, a brak je dosta dugo izgledao uspešan, sve dok mu žena iznenada nije saopštila što je dugo muči: da se nastavlja "bračni trougao" sa jednim visokim rukovodiocem iz Srbije, koji joj je godinama obećavao brak. I ne samo njoj.
Supruga nije, međutim, ovo ispričala samo mužu, već i Aleksandru Rankoviću (Marku) a stvar je doprla i do Tita koji mu je odmah naredio da oformi partijsku komisiju. Na čelu komisije bio je Ranković, a u njoj su još bili Spasenija Cana Babović i Slobodan Penezić Krcun. "Osumnjičeni" Petar Stambolić je odmah sve priznao i ne samo taj, već više slučajeva, pokajavši se i moleći za oproštaj. Komisija je, međutim, smatrala da treba da ode sa svih partijskih i državnih funkcija. Ali, prošao je samo sa partijskom kaznom.
Spasla ga je prethodna smena Blagoja Neškovića, jer bi, naime, bio drugi visoki rukovodilac iz Srbije, koji bi, za kratko vreme, otišao sa vlasti.
General Đurić se razveo, disciplinovano je prihvatio odluku komisije i nikome nije ništa pričao. Sve dok mu na Šestom kongresu u Zagrebu, iznenada nije prekipelo i rekao sve ono što je šokiralo "drugove" iz radnog predsedništva i prvih nekoliko redova.
Posle toga, Đurića je iz kongresne dvorane izveo Jovan Kapičić, pomoćnik saveznog ministra unutrašnjih poslova, da bi mu, nešto kasnije, otvorio vrata samice zatvora Uprave državne bezbednosti Hrvatske, odakle su ga posle 20 dana, udbaši odveli u zloglasnu beogradsku Glavnjaču.
OTPUŠTENA IZ SLUŽBE
POSLE istupa na Šestom kongresu KPJ, hapšenja i smene sa svih položaja Ljubodrag Đurić je predložio Hajri da se rastanu, plašeći se da ne dođe u slične nevolje pošto je i ona bila "partijski kadar". Hajra ga nije poslušala, već je otišla kod Veljka Zekovića, člana CK SKJ, inače kadrovika i glavnog personalca za savezne ustanove. On joj je rekao da Ljubo Đurić nije neprijatelj, a da je njena lična stvar za koga će se udati. Ali, posle registracije, Hajra je ipak bila otpuštena iz državne službe i isključena iz Saveza komunista.
SUTRA: SAVESTAN KOMUNISTA STRADAO NA PRAVDI BOGA