FELJTON - NA ČELU SRBIJE BILI SU NESPOSOBNI POLITIČARI:
U NEPOSREDNOJ vezi sa zbivanjima oko tzv. „memoranduma” nalaze se i brojne, veoma složene pripreme oko proslave stogodišnjice SANU, posebno oko održavanja svečane akademije i otvaranja jubilarne izložbe. NASTAVAK NASLOVA: Napad na "memorandum" bio je opomena Srbima da ne menjaju Ustav iz 1974. godine
Hitnost ovih otvorenih pitanja bio je razlog da je Izvršni odbor umolio predsednika Predsedništva SR Srbije Ivana Stambolića za prijem naših predstavnika. Predsednik Stambolić primio je 29. oktobra predstavnike SANU: predsednika Dušana Kanazira, generalnog sekretara Dejana Medakovića i sekretara dr Radosava Boškovića. Ovom sastanku prisustvovao je i potpredsednik Predsedništva SRS Vukoje Bulatović.
O održanom sastanku dostavljena je SANU i zvanična beleška. U uvodnom izlaganju predsednik Kanazir je istakao važnost ove konsultacije, posebno zbog konačnog rešavanja pitanja proslave, s obzirom na veći broj gostiju iz zemlje i inostranstva i niz tekućih finansijskih obaveza. Slično su govorili i generalni sekretar i sekretar SANU dr Radosav Bošković.
PREDSEDNIK Stambolić u iscrpnom izlaganju dao je ocenu odnosa političkih faktora prema Akademiji, ističući dugogodišnju društvenu podršku koju je uživala Akademija, zbog čega se u nastaloj krizi očekivala i njena podrška. Memorandum je poremetio ranije dobre odnose. Politička rukovodstva su dala političke ocene tog dokumenta, pa je danas „višestruko potrebna snaga, hrabrost, odlučnost i realizam” da se na pravi način u samoj Akademiji taj dokument oceni, da se zauzme jasan i nedvosmislen stav. On je ispoljio „nadu da u SANU postoji snaga da se takva ocena i stav zauzme, da je vidljivo da se pokušalo tim putem poći. Ali da se samo delimično uspelo”.
Bilo je jasno da se rukovodstvo Srbije ne može urazumiti i da je i samo izloženo ogromnim pritiscima iz drugih republika. Kao da se odjednom poremetila stara ravnoteža, a druge republike brzo osetile onu opasnost koja bi, ukoliko se Srbija probudi iz svoje letargije, mogla da ugrozi njihov povlašćen položaj. Sa nešto malo pronicljivosti bilo je jasno da će se optužbe izrečene prema Akademiji u stvari odnositi na srpsku Republiku. Biće to istovremeno i ogled kojim će drugi ispitati njenu sposobnost da istraje u svom preporodu. Vika protiv SANU bila je i blagovremena opomena srpskim političarima na vlasti da i ne pokušaju da izmene ustav od 1974. godine. Bio je to ustav sa kojim jedino Srbi nisu smeli da budu nezadovoljni, a neki njihovi zahtevi da se on menja doživeli bi i goru sud binu od memoranduma SANU.
SRPSKO rukovodstvo nije imalo ni moralnu pa ni intelektualnu snagu da prozre šta se u stvari krije iza svih onih napada na tzv. „memorandum”, na spis čije je dovršenje trebalo sprečiti po svaku cenu. Tako se i moglo desiti da su se upravo srpski političari na čelu sa žalosnim slabićem kakav je bio Ivan Stambolić, žustro stavili na čelo kampanje protiv SANU, procenivši da je to najbolji način da sačuvaju svoje vlastite položaje. Obuzeo ih je panični strah od same mogućnosti da će izgubiti svoje položaje. Odjednom su se razotkrile i sve slabosti koje su postojale u samim osnovama sistema omogućujući da na čelne položaje u jednom narodu izbiju ne njegovi najsposobniji ljudi, već oni koji se najbolje snalaze u odmeravanju unutrašnjih partijskih snaga. Svi nedostaci jednopartijskog sistema pokazali su se kao opasna kočnica svakog ozbiljnijeg društvenog napretka, a mehanizam negativne selekcije jedino je što u takvim prilikama deluje savršeno tačno.
Kako starinski a nepomerivo tačno zvuče mudre reči starog vojvode Radomira Putnika, koji je nekada davno opominjao svoje savremenike, a gledao je unapred! „Ako hoćete da vam ljudi poveravaju svoju savest, svoju čast, svoje predrasude, koje oni uvek visoko cene, morate imati vazda na umu, ma kakav posao preduzimali, ma kakav rad otpočeli i ma koji i ma kakvi bili ljudi, s kojima ste u dodiru, da će vam sve biti lako i sve će vam ići od ruke ako ste sami ispravni.” Nažalost i na štetu srpskog naroda ove reči starog vojvode odavno su iščilele iz naše svesti, a ono što ih je istislo i zamenilo bilo je već od početka izmireno, pa i uortačeno sa moralnom rugobom.
U DALjEM razvoju afere oko „memoranduma” pojavili su se ubrzo i neki novi momenti. Nezadovoljni dosadašnjim tokom, a posebno gnevni zbog otpora Akademije, moćnici su otvoreno ispoljili zahtev da Izvršni odbor podnese ostavke. Na sednici Izvršnog odbora predsednik Kanazir je saopštio ovaj zahtev koji je Predsedništvo Republike još pojačalo i pretnjom da će se, u protivnom, obustaviti sve pripreme oko proslave naše stogodišnjice. Učiniće se to bez obzira na sve mere koje su već uveliko bile u postupku.
Na veoma grub način rečeno je da će vlasti u Republici uskratiti SANU svaku dalju finansijsku pomoć za održavanje naše proslave. Bila je to dramatična sednica na kojoj je valjalo odmeriti šta je za SANU najkorisnije. Bez kolebanja zastupao sam mišljenje da mi kao časnici ne možemo dati ostavke na bilo kakav spoljni pritisak. Nas niko nije birao van Akademije već smo izabrani tajnim glasanjem naših članova. Jedino što se može uraditi jeste da mi sami sazovemo vanrednu skupštinu na kojoj ćemo članstvu Akademije izložiti ceo tok afere oko memoranduma, saopštiti sve naše postupke, i, razume se, postaviti pitanje poverenja.
DRUGIM rečima, članstvo SANU može i mora da na osnovu svog tajnog glasanja iskaže svoju volju. Ukoliko nam članovi SANU iskažu svoje nepoverenje, mi treba da na istoj sednici podnesemo svoje ostavke i odmah zakažemo novu izbornu skupštinu. Potpredsednik SANU Antonije Isaković bez oklevanja je podržao taj predlog sa kojim su se složili i predsednik Dušan Kanazir i potpredsednik Aleksandar Despić. Bio sam odista srećan što smo i u ovoj nemiloj prilici bili jedinstveni. Na taj način, mislim, da smo, posmatrano sa moralne strane, najviše koristili ugledu SANU. Bila je to istovremeno i jedna demokratska odluka koja je članovima SANU omogućila da i sami preuzmu deo odgovornosti za sve ono što će uslediti nakon našeg izjašnjavanja. U očekivanju daljeg raspleta, osetio sam odjednom i neko veliko olakšanje, neku divnu mirnoću i unutrašnju snagu. Usrećivalo me je i samo saznanje da se sada svi zajedno poistovećujemo u odbrani najstrožih moralnih načela na kojima počiva i smisao postojanja SANU. Verovao sam tada, više nego ikada, da ćemo biti upamćeni po našoj ispravnosti.
PROVERA POVERENjA
NA SEDNICI Predsedništva SANU od 30. oktobra 1986, članovi ovog tela složili su se sa predlogom predsednika Republičkog odbora za obeležavanje stogodišnjice SANU da se zbog nastalih okolnosti, zbog tzv. memoranduma, proslava odlaže za proleće 1987. godine, a da se ne zastaje sa poslovima oko publikacija za naš jubilej. Zaključeno je tada da se sazove vanredna sednica Skupštine SANU za 18. decembar na kojoj će se razmatrati stanje nastalo povodom tzv. memoranduma, a tom prilikom postaviće Izvršni odbor i pitanje poverenja, o čemu će se Skupština izjasniti tajnim glasanjem pojedinačno za svakog člana Izvršnog odbora.
SUTRA: MIZERIJA SRPSKE ŠTAMPE POSTALA JE VIDLjIVIJA