FELJTON -NATO SNAGE POSTAJU ČUVAR NOVOG SVETSKOG PORETKA: Nemačka je bila jedina država koja je žalila što nije ispalila metak na Balkanu
POČETKOM 1993. godine, na jednoj konferenciji Međunarodnog centra u Briselu, nemački posmatrač, Štefan Egerdinger, je rekao: „Jedina država koja žali što nije mogla da ispali metak na Balkanu (Nemačka tamo nije imala trupa) jeste u stvari država koja izvlači najviše koristi iz situacije.
Ona je tu počela ’vruću’ fazu nove podele sveta. Ona se nalazi u najboljem položaju zbog svog geografskog položaja i svoje agresivnosti. Nemačka je dobila uspostavljanje dve vazalske države na Balkanu. Mogli bismo se zapitati da li će druge velike sile prihvatiti tu situaciju.“ Odgovor će ubrzo uslediti.
Desetog februara ’93, Voren Kristofer, ministar inostranih poslova nove Klintonove administracije, određuje u šest tačaka novu američku politiku. Ona ne odbija otvoreno plan evropskih pregovarača. Jer sam Kristofer insistirao je na tome da ne dovede u ozbiljne teškoće Borisa Jeljcina, koji se borio sa opozicijom koja se poistovećivala sa srpskim interesom. Ali, imenujući specijalnog izaslanika (Redžinalda Bertolomjua), Sjedinjene Države jasno stavljaju do znanja da one podržavaju muslimane.
Devetnaestog februara, odlučeno je o vazdušnim napadima na Srbe. Da bi ih opravdao, Klinton izjavljuje: „U našem je interesu da pokažemo da NATO, najveći svetski vojni savez, ostaje kredibilna sila za mir u vremenu nakon Hladnog rata“. Cilj je u stvari: 1. Da se Sjedinjene Države (a ne Nemačka) ponovo postave kao gravitacioni centar jugoslovenskog pitanja. 2. Da se pokaže kako je NATO novi policajac sposoban da nametne svoj zakon u celoj Istočnoj Evropi. Uostalom, istog tog 19. februara, jedan zvaničnik OUN izjavljuje američkom piscu Miši Gleniju kako je ultimatum NATO „isto toliko povezan sa potrebom da se održi lekcija Rusima koliko i sa stanjem u Bosni“.
A, PRETHODNOG dana, "Njujork tajms" naveo je jednog visokog oficira bošnjačke vojske: „Nemamo iluzija u pogledu američkih namera u regionu. SAD hoće da uspostave vojno prisustvo na Balkanu.“ Najzad, u istom trenutku, Sjedinjene Države smeštaju tri stotine vojnika u bivšu republiku Makedoniju. Jedan ugledan makedonski politički komentator ukazuje: „Ne prođe nijedna sedmica a da nam neki američki general sa četiri zvezdice ne dođe u posetu“.
Sjedinjene Države 28. februara, bacile su padobranima 21 tonu namirnica na istok Bosne. Radi se o prvom jednostranom delovanju Sjedinjenih Država od početka sukoba. Ali, navedeni humanitarni razlozi samo su izgovor. Reč je o početku ponovnog vojnog preuzimanja situacije od strane Sjedinjenih Država.
U tom trenutku, sa svih strana upozoravaju: intervencija SAD produžiće rat. Francuski general Morijon, koji komanduje OUN na licu mesta, najavljuje da će taj američki plan „dovesti do eksplozije“. "Njujork tajms" od 24. februara priznaje da tu generalovu analizu „široko dele svi vojni stručnjaci“. On dodaje da će delovanje Sjedinjenih Država „promeniti ravnotežu zaraćenih strana u korist Bošnjaka“ (što u zapadnjačkom rečniku označava muslimane).
DAKLE, po treći put intervencija Vašingtona pogoršava rat. A, ovoga puta, to kažu brojni evropski zvaničnici. Međutim, Vašington nastavlja. Koji je njegov stvarni motiv? Podsetimo se da je Pentagon utvrdio kao zadatak Sjedinjenih Država da „dominira svetom“... U martu ’93, jedan uticajni belgijski dnevni list (Het Financieele dagblad) iz poslovnog sveta analizira: „Dakle, došli smo do tačke u kojoj će se Sjedinjene Države aktivno angažovati u jugoslovenskom ratu premda je predsednik Buš u početku govorio da se taj problem tiče samo Evropljana. Trebalo je da oni preduzmu inicijativu. Američka odluka preokreće stvari. Amerika hoće da preuzme rukovođenje: Evropljani mogu, ako to žele, da sarađuju. To je isti postupak kao i tokom Zalivskog rata i operacije u Somaliji. Američka vlada interveniše jedino ako je upravljanje u njenim rukama.“
U stvari, razlog intervencije Sjedinjenih Država umnogome prevazilazi Bosnu. Iste citirane novine objašnjavaju: „Nije nemoguće da se ruska spoljna politika kreće u jasnom antiameričkom pravcu. I da je iz tog razloga Amerika odlučila da se više pozabavi ratom u Jugoslaviji. (...) Već se govorilo o tome da se načini nova ’gvozdena zavesa’ između Zapada i Istoka Evrope, računajući tu i Rusiju i druge bivše sovjetske republike. (...) Uostalom, to se podudara sa privrednom recesijom koja Zapadnu Evropu razgolićuje pred jeftinim uvozom sa istoka, posebno kada je u pitanju crna metalurgija.“ Evo šta je jasno: intervencija Sjedinjenih Država u Bosni je pre svega upozorenje. Svima onima koji, na istoku, razmišljaju o tome da se pobune protiv Novog svetskog poretka.
U MAJU, Voren Kristofer započinje evropsku turneju. On predlaže izbor lift and strike. S jedne strane, ukinuti zabranu na uvoz oružja kako bi se pomoglo muslimanima, s druge strane, napasti srpske položaje. Za uzvrat, kaže da je spreman da prihvati Soltenberg - Ovenov plan. Francuzi i Britanci odbijaju. Plaše se da njihovi vojnici ne budu uhvaćeni između dve vatre: „Neki, ironično govori Alen Žipe, francuski ministar spoljnih poslova, su u avionima i ispuštaju bombe; drugi i posebno Francuzi, nalaze se na terenu.“ Kristofer je hladno primljen u evropskim glavnim gradovima.
Taj Kristoferov plan prihvatila je Nemačka. Bez teškoća jer ona nije imala vojnike na licu mesta. Ali 22. maja, pojavljuje se jedan novi „plan zajedničkog delovanja“, predviđajući između ostalog uspostavljanje sigurnosnih zona. Taj plan ponovo okuplja „Francusku, Rusiju, Veliku Britaniju, Sjedinjene Države i ... Španiju. Nemci su ogorčeni što su ostavljeni po strani, utoliko više što Španci, koji predsedavaju Savetu bezbednosti, učestvuju.“ Udar protiv Londona i Pariza, udar protiv Bona? Sjedinjene Države igraju igru ravnoteže kako bi povećale neslaganja među svojim evropskim saveznicima.
BELGIJSKI nedeljnik "Telemastik" je objavio intervju sa belgijskim generalom Brikmona koji je zapovedao snagama Ujedinjenih nacija u Bosni od jula 1993. do januara 1994. godine
- Da li ste jednog dana poverovali u kraj borbi?
General Brikmon: - U avgustu '93. uspeli smo da smirimo frontove. U septembru, pregovori su bili vrlo blizu da do toga dovedu. Čak su i zatražili od nas da pripremimo dvoranu u kojoj je trebalo da se potpišu sporazumi. Ondašnji plan Stoltenberg- Oven predviđao je podelu Bosne na tri pokrajine unutar jedne iste države.
Svi su spasavali obraz. Sećam se govora predsednika Izetbegovića koji je govorio:
„Prekinimo borbe, lakše će se okončati pregovori". Ali, desilo se nešto što je sve preokrenulo, verovatno je neko uverio jednu ili drugu stranu da može da pobedi na terenu. Ali da bi se pobedilo na tom bosanskom terenu, treba prihvatiti da se ratuje deset godina.
OSLABITI SRBIJU
VELIKA većina američkog establišmenta nije bila za slanje vojnika na jugoslovensko tlo. Plašili su se sveopšteg partizanskog ratovanja, jednog novog Vijetnama. Zato će se Vašington preduzeti drugačiji red koraka: po svaku cenu oslabiti Srbiju, zabranom uvoza oružja umanjiti otpor srpskog stanovništva u Bosni i Hercegovini i naročito okončati sukobljavanje između hrvatskih i muslimanskih snaga.
SUTRA: VAŠINGTON UZIMA KARTE U SVOJE RUKE