OPREZNO SA AFTAMA: Velike ostavljaju ožiljak, evo kako da ublažite posledice
RANICE na sluzokoži usne duplje (afte) su čest i uporan problem, koji može da izazove tegobe poput žarenja, peckanja i bola. Pojavljuju se sa unutrašnje strane usana, obraza, na mekom nepcu i jeziku, dok su tvrdo nepce i desni "pošteđeni".
Tačan uzrok pojave afti nije poznat, ali se genetika i pad imuniteta često navode kao odlučujući faktori. Oštra ivica zuba, napukla plomba ili karijes, takođe mogu da budu uzrok pojave ranica u ustima.
Stomatolozi napominju da su gojazni i kardiovaskularni pacijenti skloniji aftama, kao i žene u menopauzi, kao posledica hormonskih promena.
Ranica u ustima ili afta može da bude veličine svega jedan milimetar, i da spontano zaraste bez vidljivog ožiljka za sedam do 10 dana. S druge strane, postoje afte koje su veće od jednog centimetra u prečniku, traju duže od mesec dana i zarastaju sa ožiljkom.
Kada dođe do pojave ranice u ustima, najbolje je otići na pregled kod stomatologa, kako bi se na vreme otkrio pravi uzrok njenog nastanka. Do tada ovu neprijatnu pojavu možete da olakšate u kućnim uslovima na nekoliko načina. Naravno, potrebno je da se izbegava unos napitaka i hrane koji mogu da pogoršaju stanje, kao što su začinjena hrana i alkohol.
Med i kurkuma
Za ublažavanje boli pomešajte kašičicu meda sa kašičicom mlevene kurkume. Nanesite smesu direktno na aftu. Kombinacija kurkume i meda često se naziva "zlatni med" i predstavlja moćan prirodni lek zbog svog antiseptičnog i antibakterijskog delovanja. Kurkuma je inače veoma dobra u oralnoj higijeni. Ovaj začin intenzivne žute boje pomaže u izbeljivanju zuba, jer kurkuma ima blago abrazivna svojstva koja pomažu u uklanjanju mrlja sa zuba.
Čaj
Čaj sadrži tanin, koji isušuje ranu. Zato na aftu stavite mlaku kesicu čaja žalfije, kamilice ili nane, i ostavite da deluje. Tanini, kao biljna jedinjenja su adstringensi - veoma delotvorni jer izazivaju skupljanje ili kontrakciju povređene kože ili sluzokože i tako smanjuju i zaustavljaju lučenje krvi i drugih telesnih tečnosti. Od koristi su celom telu, od kože lica, preko grla, sluzokože creva do nožnih prstiju.
Žalfija
Skuvajte čaj od žalfije koji će ublažiti bol. Umesto čaja možete upotrebiti tečnost za ispiranje usta koja sadrži žalfiju i grgoljite nekoliko puta dnevno. Vodica za usta takođe smanjuje broj bakterija i sprečava infekciju.
Lokalni anestetici
Nakon upotrebe lokalnih anestetika sluzokoža će utrnuti i tako će se ublažiti bol uzrokovan aftama. Preporučujemo da se pre upotrebe lokalnih anestetika posavetujete sa svojim lekarom ili farmaceutom.
Hijaluronska kiselina
Hijaluronska kiselina je prirodan sastojak zdravog vezivnog tkiva koji štiti od infekcija, deluje antiinflamatorno, ubrzava zarastanje i smanjuje otok. Iako se prirodno stvara u ljudskom organizmu, potreba za njom raste u trenucima kada smo izloženi stresu ili nekoj bolesti. Zbog toga se kod u slučaju pojave afti preporučuje upotreba preparata koji sadrže hijaluronsku kiselinu.