OD GLAVOBOLJE I ZUJANJA U UŠIMA, DO VRTOGLAVICE: Pre uzimanja leka obavezno pročitajte uputstvo, ovo su moguće neželjene reakcije
BEZ obzira na to da li pijete lekove zbog nekog akutnog zdravstvenog problema, ili ih uzimate redovno zbog nekog od brojnih hroničnih oboljenja, uvek bi trebalo da se bude obazriv jer svaki lek može da ispolji neki od neželjenih efekata.
Rizik od neželjenog dejstva leka veći je kod onih pacijenata koji dnevno uzimaju više od četiri-pet medikamenata, jer osim nekog negativnog dejstva, lekovi među sobom mogu da reaguju i tako dovedu do posledica.
Svaki lek prati uputstvo u kome su jasno naznačene moguće nuspojave. Zavisno od medikamenta do medikamenta paleta neželjenih efekata je različita, a najčešće se javljaju anksioznost, vrtoglavica, problemi sa varenjem, glavobolja, pospanost...
Anksioznost
Anksioznost uzrokovana supstancama leka ponekad može da se javi čak i kod medikamenata namenjenih lečenju same anksioznosti. Ovo stanje uma može da ometa san, utiče na koncentraciju, izazove bol u grudima i smanji apetit.
Probava
Problemi sa probavom dominiraju među neželjenim efaktima lekova. Zato je važno da obratite pažnju na probleme kao što su dijareja, mučnina, bol u stomaku, povraćanje i nedostatak apetita.
Vrtoglavica
Osećaj vrtoglavice nije opasan po život, ali može da poveća rizik od padova koji uzrokuju povrede na telu. Zbog toga bi i u slučaju ovog simptoma trebalo tražiti pomoć lekara koji je propisao lek.
Pospanost
Pospanost koja je nuspojava uzimanja pojedinih lekova može da učini opasnim upravljanje vozilom, utiče na radni učinak i oteža obavljanje svakodnevnih zadataka. Psopanost često prati i gubitak koncentracije.
Suva usta
Pljuvačka je važna za oralno zdravlje, a kada lek koji se uzima isušuje usta, povećavaju se šanse za dobijanje plaka, karijesa i bolesti desni. Takođe, mogu da se pojave rane u ustima, gljivične infekcije, kao i ispucala usta.
Glavobolja
Uobičajeno je da se nosite sa bolom u glavi kada uzimate lekove, ali glavobolju je potrebno pratiti. Prekomerna upotreba lekova ili glavobolje koje traju i vraćaju se često mogu se javiti kada uzimate lekove protiv glavobolje tokom dužeg vremenskog perioda.
Srce
Neki lekovi izazivaju preskakanje otkucaja srca ili ubrzan rad. Takođe, mogu da dovedu i do pojave bola u grudima. zato je važno da se utvrdi uzrok bola, jer u nekim situacijama su i pokazatelj infarkta.
Nesanica
Kad lekovi otežavaju spavanje, vremenom se fizičko i mentalno zdravlje pogoršava. U toj situaciji rizik je povećan od dijabetesa, visokog krvnog pritiska, poremećaja raspoloženja, povećanja telesne težine, nesreća u vožnji, povreda i padova.
Osip
Pet do 10 odsto nuspojava na lekove su alergijske reakcije. Najčešće se manifestuju kao osip ili koprivnjača na koži. Ozbiljne alergijske reakcije mogu otežati disanje i biti opasne po život. Plikovi na usnama, očima i genitalijama mogu biti znak ozbiljne reakcije na lek zvane Stevens-Johnsonov sindrom i toksična epidermalna nekroliza (TEN).
Zujanje u ušima
Tinitus je stanje koje izaziva zujanje, škljocanje, šištanje u ušima. Može da ima negativan uticaj na psihu, otežavajući koncentraciju, smanjujući raspoloženje i sprečavajući dobar san.
Kratak dah
Loše reakcije na lekove ponekad mogu da utiču na pluća, dovedu do krvarenja u vazdušnim kesama, autoimunih bolesti koje napadaju ćelije pluća i utiču na nakupljanje tečnosti u plućima. Odmah potražite medicinsku pomoć ako osećate bol u grudima zbog otežanog disanja ili kašljete dok pokušavate da udišete.
Oticanje
Ako lek koji se uzima čini da telo zadrži višak tečnosti, može da se primeti otok šaka i nogu. Otok koji dolazi sa kratkim dahom, otežanim disanjem ili bolom u grudima može biti znak skupljanja tečnosti u plućima.