LAKSATIVI NISU REŠENJE: Upozorenje gastroenterologa - Ne rešavajte sami problem sa opstipacijom, nekad je potrebna i pomoć hirurga

Ivana Kovačić 22. 11. 2024. u 07:00

JEDNA od najčešćih globalnih zdravstvenih tegoba zbog koje se traži pomoć gastroenterologa je problem sa pražnjenjem creva.

LAKSATIVI NISU REŠENJE: Upozorenje gastroenterologa - Ne rešavajte sami problem sa opstipacijom, nekad je potrebna i pomoć hirurga

Foto: Profimedia

Klinička praksa pokazuje da čak petina pacijenta koji dođu u gastroenterološku ambulantu pati od ovog stanja. Zatvor može da bude uzrokovan brojnim faktorima, od banalnih do ozbiljnih oboljenja, zbog čega za svaki poremećaj u vezi sa pojavom konstipacije i drugim tegobama vezanim za stolicu treba potražiti stručnu pomoć.

U intervjuu za "Novosti" profesor dr Ivan Jovanović, gastroenterolog kaže da je najčešći uzrok problema sa pražnjenjem creva funkcionalni poremećaj, ali nikako ne treba zaboraviti da može biti i simptom vrlo ozbiljnih oboljenja kao na primer raka debelog creva:

- Ako stavimo na jednu stranu oboljenja, bilo da se radi o organskim ili funkcionalnim, zatvor čiji uzrok nije poznat najčešće je posledica kombinacije jednolične ishrane u smislu malog unosa vlaknastih supstanci, zatim nedovoljan unos tečnosti i smanjena pokretljivost, odnosno, nedostatak fizičke aktivnosti. Ne treba zaboraviti ni veoma čestu upotrebu lekova koji mogu dovesti do pojave zatvora kao što su opioidni analgetici, antidepresivi i slični medikamenti.

o Zašto je važno ne zanemarivati izostanak redovne stolice?

- Treba po svaku cenu pokušati izaći iz začaranog kruga sve dužeg i dužeg izostajanja crevnog pražnjenja i tu lekar mora biti strpljiv, da ima dovoljno znanja iz fiziologije i mogućih mehanizama nastanka zatvora. Problem je kompleksan i zahteva sveobuhvatni pristup i ponavljane kontrole, objašnjenja, razumevanje i podršku pacijentima na preduzetim merama. Nekada je potrebno potražiti pomoć i drugih specijalista, radiologa, endokrinologa i hirurga, ali obično se problem može rešiti na zadovoljstvo pacijenta u ordinaciji gastroenterologa. Zatvor ne treba lečiti na svoju ruku, naročito ako je problem dugotrajan.

FOTO: Arhiva novosti

o Koje su posledice nelečenja u ovom slučaju?

- Što se tiče posledica dugotrajnog zatvora, najčešće se radi o pojavi i drugih simptoma u smislu nadutosti, nekada bolova u trbuhu, usled napinjanja mogu se pojaviti problemi sa hemoroidima, spad organa, pojava nekih specifičnih anorektalnih stanja i poremećaj kvaliteta života uopšte. Sa trajanjem problema simptomi se pogoršavaju.

o Da li se kod ovih tegoba odmah propisuju preparati za lakše pražnjenje (laksativi) ili se prvo ide sa nekim higijensko-dijetetskim režimom?

- Nakon kratkotrajnog ali efikasnog ispitivanja kojim se isključuje postojanje "alarmnih simptoma" i potrebe za kolonoskopijom, pacijente najpre treba "naučiti" kako da obavljaju ovu fiziološku funkciju i kako da evociraju refleks pražnjenja creva, podstaknu njihovu pokretljivost i prohodnost i obezbede redovnu stolicu. U početku prednost treba dati prirodnim namiranicama koje sadrže vlaknaste supstance, savetovati pacijente da uzimaju više tečnosti i budu fizički aktivni. Ako ove mere ne daju rezultate, treba se pomoći laksansima. Pristup treba da bude individualan, uzimajući u obzir starosnu dob bolesnika, pol, posao koji obavljaju, odnosno sagledati mogućnosti da ovakav pacijent sprovede mere koje se savetuju.

Endoskopija i kolonoskopija

o Da li zatvor postoji kao izolovani poremećaj zdravlja, ili je uvek pratilac određenih stanja?

- Precizan odgovor je i jedno i drugo. Zatvor može da bude problem za sebe kao manifestacije sindroma nervoznog creva u kojem dominira zatvor, ili kao hronični idiopatski zatvor. Oba poremećaja su deo spektra funkcionalnih poremećaja. Međutim, nikada, ali nikada, ne treba izgubiti iz vida da zatvor može da bude posledica ozbiljnih oboljenja. Zbog toga bi endoskopski i kolonoskopski pregled trebalo smatrati neophodnim delom ispitivanja ovih pacijenata. Naročito ako se radi o osobama starijim od 45 godina, koje neobjašnjeno gube u telesnoj masi, imaju anemiju usled nedostatka gvožđa, prijavljuju vidljivu krv u stolici ili su imali nekog u bližoj porodici koje imao rak debelog creva.

o Koliko dugo smeju da se uzimaju laksativi i zašto postoje ograničenja?

- Sve laksanse treba uzimati racionalno i onoliko dugo koliko je potrebno proceniti njihovu uspešnost. Naravno, u razgovoru sa pacijentom treba utvrditi i kakav je njihov odnos prema upotrebi laksativa, da li im to ometa svakodnevne aktivnosti i da li imaju neželjenih dejstava. Neki od laksansa imaju i propisanu farmakoterapijsku dužinu primene, od na primer četiri nedelje, kada njihova dalja upotreba može imati štetne posledice.

o Može li se laksativ uzimati po potrebi?

- Takva potreba je opravdana najčešće posle promene životne sredine, putovanja, dugotrajnih letova avionom, kada se biološki sat "zbuni" i može doći do izostanka pražnjenja od nekoliko dana, te je potrebno pomoći da se "resetuje" sistem. Drugih razloga gotovo da i ne bi trebalo da bude, sem eventualno postoperativno. Ali se i tada treba posavetovati sa lekarom.

Pogledajte više