NAZDRAVLJE! Ne zadržavajte kijanje, možete ozbiljno da se povredite

Ivana Kovačić 14. 11. 2024. u 06:00

KIJANjE je potpuno prirodni refleks organizma kada se na sluzokoži nosa oseti nešto što ne bi trebalo da bude tamo. To mogu da budu bakterije, prljavština, prašina, polen ili dim, a samim izbacivanjem toga iz nosa kijanje sprečava da se razbolite ili povredite.

Foto Shutterstock

Naučnici tvrde da kijanje pomaže da "resetuje" funkcije nosa na normalno stanje i da ga nikako ne bi trebalo zadržavati. Ipak, svako od nas je bio u situaciji da zadrži kijanje kada je na mestu punom ljudi, kada razgovaramo sa drugom osobom ili u drugim situacijama kada to izgleda neprimereno. Ali, to ne bi trebalo da se radi. Istraživanja pokazuju da bi upravo zaustavljanje kijanja moglo da šteti zdravlju, a ponekad i da prouzrokuje ozbiljne komplikacije.

Dakle, kijanje je potpuno normalno sve dok se pokrivaju usta i nos rukom ili maramicom.

Malo je poznato da kijanjem izbacujemo kapljice iz nosa i usta brzinom do 150 kilometara na sat, što svedoči da je reč o veoma snažnoj aktivnosti tela. Sve je u stvari do pritiska. Kad se kija, telo stvara pritisak u respiratornom sistemu uključujući sinuse, nosnu šupljinu, grlo i pluća.

Da bi se sadržaj iz nosa odstranio, pritisak u disajnim putevima poraste i do 25 puta, stoga stručnjaci tvrde da zadržavanje tog dodatnog pritiska u telu može da bude uzročnik povreda. Neke od njih su ozbiljne, a uključuju sledeće pojave: oštećenje sluznice nosa, pucanje bubne opne, infekcija srednjeg uha, povreda dijafrgame, pucanje aneurizme mozga.

Pogledajte više