SNIŽAVA HOLESTEROL I PRITISAK: Moćni šipak - Prirodna alternativa nesteroidnim antiinflamatornim lekovima
BILO da je samonikao, ili gajen, šipak je bezrezervno lekovit.
Studija na miševima pokazala je da bi šipak mogao da bude potencijalni lek za aterosklerozu, odnosno da spreči stvaranje plakova u krvnim sudovima, što onda povećava rizik od moždanog i srčanog udara.
Konzumiranje čaja od plodova šipka može da poboljša i zdravlje srca snižavanjem holesterola i krvnog pritiska. U studiji koja je trajala šest nedelja, a u kojoj je učestvovala 31 osoba ispijanje 40 grama čaja od šipka dnevno dovelo je do značajnog smanjenja krvnog pritiska, ukupnog holesterola i LDL (lošeg) holesterola, odnosno smanjenja gojaznosti zbog ishrane sa visokim sadržajem masti, u odnosu na kontrolnu grupu.
Mleveni plodovi
ČAJ od šipka obično se pravi od mlevenih plodova u srazmeri jedna kašičica mlevenog ploda i jedna šolja ključale vode. Iako sveži plodovi obiluju vitaminom C, on se kuvanjem gubi, tako da je zabluda da ispijanjem čaja od šipka možete da unesete dovoljne količine ovog vitamina, ali to nikako ne znači da ovaj čaj nije zdrav.
Uz ove dobrobiti ovog dragocenog ploda, ističe se i da šipak ima snažna antizapaljenska dejstva. To se dovodi u vezu sa grupom jedinjenja koja se nalaze u plodu - galaktolipidi. Za razliku od drugih uobičajenih antiinflamatornih lekova, ova jedinjenja nemaju nikakve neželjene efekte na sluzokožu organa za varenje.
Zbog toga, lekari misle da bi šipak mogao da bude alternativa nesteroidnim antiinflamatornim lekovima (NSAIL). Za razliku od NSAIL, šipak ne razređuje krv niti izaziva iritaciju stomaka i moguće čireve, a to dejstvo se i dalje istražuje.