ZBOG PROMENE VREMENA SKAČE I PRITISAK: Upozorenje lekara - Ove simptome nikako ne ignorišite
VELIKE razlike u temperaturi, pogotovo između jutarnje i dnevne, uzrokovale su masovne tegobe sa hipertenzijom kod mnogih ljudi, pa je i Hitna pomoć imala dosta posla oko pacijenata koji pate od visokog krvnog pritiska.
Prema rečima dr Ivane Stefanović, iz Hitne pomoći Beograda, kod mnogih pacijenata pritisak je bio iznad 200, čak i pored redovne terapije.
Generalno, savet lekara je da, dok god se temperatura vazduha radikalno koleba, bilo da bolujete od hipertenzije ili ne, od šeste decenije života, krvni pritisak bi trebalo redovno da merite.
Profesor dr Petar Otašević, kardiolog Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje", kaže da su varijacije pritiska oko uobičajenih vrednosti, normalna pojava, i zavise od niza faktora. Međutim, razlog za zabrinutost nastaje onda kada gornji pritisak poraste za više od 30 do 40 mmHG, i donji za 10 do 15 mmHG.
- Ovaj skok može da dovede do značajnih tegoba u smislu glavobolje, zujanja u ušima, otežanog disanja i malaksalost - kaže prof. Otašević.
Kako objašnjava, promene krvnog pritiska mogu da budu rezultat svakodnevnih aktivnosti poput vežbanja, ali mogu da nastanu i kao posledica stresa, lekova ili drugih zdravstvenih problema, kao što su dijabetes ili bolest bubrega. Veoma često varijacije krvnog pritiska se javljaju usled naglih promena vremenskih uslova ili dužih perioda ekstremno toplog ili hladnog vremena.
Lažni rezultati u ordinaciji
U UTVRĐIVANjU uobičajenih vrednosti krvnog pritiska poseban problem predstavlja sindrom belog mantila koji se javlja kada zabrinutost ili stres zbog pregleda kod lekara prouzrokuju privremeni skok krvnog pritiska.
- Visok krvni pritisak izmeren kod lekara ne mora da znači da imate hipertenziju, ukoliko u kućnim uslovima merite normalne vrednosti krvnog pritiska - kaže prof. dr Petar Otašević.
- Određeni lekovi koji se izdaju bez recepta i na recept mogu da utiču na krvni pritisak - kaže profesor Otašević. - Tako, na primer, lekovi protiv prehlade i alergija, mogu da ga povećaju. S druge strane, tokom perioda vrućina uobičajena terapija za hipertenziju može dovesti do pada krvnog pritiska.
Da oscilacije pritiska ne bi bile česte, odnosno da bi se proredila njihova pojava ključ je u prevenciji i zdravom stilu života.
- Redovno merite krvni pritisak jer neuobičajeno visoke ili niske vrednosti mogu predvideti buduće zdravstvene probleme - priča dr Otašević. - Veoma je bitno da vodite zdrav način života, kao što su uravnotežena ishrana, kvalitetan san i fizička aktivnost uz davanje prioriteta smanjenju stresa. Uzimajte lekove kako su propisani, jer vaš lekar može da vam prepiše lekove koji će vam pomoći da regulišete krvni pritisak ukoliko promena životnog stila nije dala povoljne rezultate. Takođe, veoma bitno je i dogovoriti sa lekarom unapred kako da postupate ukoliko je pritisak previše visok ili nizak.
Ukoliko ste propustili da se konsultujete sa ordinirajućim lekarom šta da činite kada pritisak raste ili opada, postoji nekoliko saveta.
- Vežbe dubokog disanja, aktivnosti za smanjenje stresa, pijenje vode i produženo odmaranje mogu da snize krvni pritisak - kaže naš sagovornik. - Takođe, mogu se uzeti i neki od lekova koji se preporučuju za brzo smanjenje krvnog pritiska, kao što su "kaptopril" i "nefedipin", ali bi to uvek trebalo činiti uz prethodnu konsultaciju s lekarom. Ukoliko je pritisak previše nizak lezite i podgnite noge ili popijte kiselu vodu ili slanu supu.
Razlog da redovno merite pritisak je i u činjenici da možete pravovremeno da otkrijete njegove potencijalne komplikacije.
- Promene vrednosti krvnog pritiska nisu uvek znak većeg zdravstvenog problema - kaže profesor Otašević. - Ipak, za neke ljude to može da ukazuje na buduće probleme za zdravljem kao što su hipertenzija, kardiovaskularne bolesti i demencija, jer pacijenti sa značajnim promenama krvnog pritiska imaju do dva puta veći rizik da razviju demenciju od osoba koje ove promene nemaju.