NAHRANITE DOBRE BAKTERIJE U CREVIMA: Kako ishranom da unapredite mikrobiom creva
MIKROBIOM creva je ključan za očuvanje zdravlja. Naučnici procenjuju da u ljudskom telu živi 100 triliona mikroba, od kojih se većina nalazi u crevima.
Uloga mikrobioma je da "podučava" imuni sistem da ostane miran kada su prisutne samo dobre bakterije i drugi mikroorganizmi i svesrdno mu pomažu u borbi sa patogenim bakterijama oslobađanjem antibakterijskih peptida i zauzimanjem sve većeg prostora u telu, tako da patogene bakterije ne mogu da se naseljavaju i razmnožavaju. Pri tome, mikrobiom creva neumorno radi i 30 odsto kalorija iz konzumirane hrane procesuira u crevima. Pored toga, proizvodi i vitamine, naročito vitamin K koji je neophodan za zdrave i čiste krvne sudove i jake i zdrave kosti, podstiče metabolizam masti, i pomaže jačanje i stimulaciju imunog sistema.
Iako se mikrobiom dobija rođenjem, činjenica je da na njegov sastav u velikoj meri utiče i ishrana.
Postoje brojna istraživanja u okviru kojih je utvrđeno da ishrana bogata rafinisanim namirnicama, prepunim jednostavnih šećera i transmasti, lošeg nutritivnog sastava i visoke energetske vrednosti, može da uzrokuje nagomilavanje loših bakterija u crevima. To povećava rizik za razvoj gojaznosti, ali i brojnih drugih zdravstvenih problema.
Da bi se uspostavila, ali i održala ravnoteža dobrih i loših bakterija u crevima, potrebno je da ishrana sadrži voće i povrće bogato biljnim vlaknima, zatim žitarice celog zrna, mahunarke, orašaste plodove i nemasne izvore životinjskog porekla, kao što su riba, piletina i ćuretina.
Evo primera kako ishranom unaprediti mikrobiom creva:
Raznovrsnost
Neka se vaša ishrana sastoji od što raznovrsnijih namirnica, ali u njihovom prirodnom obliku, jer to i mikrobiom creva čini raznovrsnim. Posebno u jelovnik uključite mahunarke, kao što je pasulj, ali i voće, jer ove namirnice sadrže mnogo biljnih vlakana i mogu podstaći rast dobrih bakterija u crevima.
Fermentisano
Fermentisana hrana kao što su kiseli kupus i turšija sadrži zdrave bakterije, te mogu smanjiti količinu bakterijskih vrsta koje mogu izazvati različite bolesti u crevima.
Prebiotici
Prebiotici su vrsta vlakana koja podstiču rast zdravih bakterija. Hrana bogata prebioticima uključuje artičoke, banane, špargle, ovas i jabuke.
Žitarice
Celovite žitarice sadrže biljna vlakna poput beta-glukana, koje bakterije iz creva razgrađuju, te na taj način imaju pozitivan uticaj na mikrobiom creva.
Polifenoli
Polifenoli su biljna jedinjenja koja se nalaze u crvenom vinu, zelenom čaju, crnoj čokoladi, maslinovom ulju i integralnim žitaricama. Razgrađuje ih mikrobiom creva, te na taj način stimulišu rast zdravih bakterija.