BUDITE SREĆNIJI UZ - MASAŽU: Endokrinolozi tvrde - stimulacijom timusa možete da umanjite stres, paniku, ili nervozu
KO bi rekao da nam maleni organ smešten u prednjem, gornjem delu grudnog koša, timus ili grudna žlezda, može doneti toliko sreće samo ako blago masiramo ili tapkamo sa dva prsta njegovu tačku, na koži?
Centralni organ limfnog sistema, timus žlezda, ima važnu ulogu u sazrevanju naših odbrambenih ćelija, T limfocita, kao i u razvoju imuno sistema, te možemo reći da „brani“ organizam od virusa, infekcija, nastanka autoimunih procesa i malignih ćelija.
Razvijena je kod novorođenčadi i male dece, najaktivnija do treće godine života a raste sve do puberteta, kada dostiže najveću veličinu (35-40 grama), ali ne i funkciju. Potom počinje da se postepeno razgrađuje a na njenom mestu nastaje masno tkivo. Kod pojedinih ljudi grudna žlezda ostaje očuvana i u poznijim godinama, a da bi to bio slučaj i kod vas trebalo bi da svakodnevno stimulišete timus tačku.
Proces je veoma jednostavan, zahteva samo tri minuta vašeg vremena, a benefiti koje donosi po zdravlje su nemerljivi. Za početak pronađite timus tačku – nalazi se malo ispod udubljenja na vratu, između ključnih kostiju, odnosno na gornjem delu grudne kosti. Ne brinite, sve i da ne napipate tačno mesto ove tačke, tapkanje ili masaža bilo kog gornjeg dela grudne kosti aktiviraće i timus. Možete je stimulisati masažom, blagim lupkanjem pesnicom ili tapkanjem prstima – za koju god tehniku da se odlučite daće rezultate.
Stimulacija bi trebalo da traje neprekidno, tri minuta, uz duboko disanje, a tokom nje možete, a ne morate, naglas ili u sebi izgovarati i pozitivne afirmacije. Kad osetite blage žmarce i radost, znajte da ste aktivirali timus tačku. Možda će se to dogoditi odmah, možda je potrebno da prođe nekoliko dana, ali ako budete dosledni – desiće se sigurno. Na ovaj način rešićete se negativne, a podići nivo pozitivne energije u organizmu, uravnotežiti funkcije leve i desne hemisfere mozga, ojačati imunitet.
Takođe, ukoliko ste pod stresom, patite od napada panike ili anksioznosti, ova tehnika će vas vratiti u psihološki balans. Nije ni čudo što timus zovu tačkom sreće. Tehniku stimulacije možete sprovoditi i više puta dnevno, pa i usred stresne situacije, kada god osetite da vam je potrebno da se „prizovete sebi“, odnosno vratite u balans. A ko još ne bi želeo da živi u balansu između uma i tela.
Čuveni endokrinolog mađarsko-kanadskog porekla, Hans Seli, znan i kao prvi tvorac teorije o stresu (1936. godine), utvrdio je da hronična izloženost stresu dovodi do atrofije i skupljanja timusa. Kao što vidite, rešenje kako to da izbegnete krije se, bukvalno, u vašim rukama, tako da – šta čekate?