GRLO BOLI I ZBOG ALERGIJE: Upozorenje lekara - Proverite, simptomi koje osećate nisu uvek prehlada
OD pedeset pacijenata koliko pregleda izabrani lekar u smeni ovih dana čak njih petoro se žali na bol u grlu i suvoću ždrela.
Doktorka Snežana Kalabić, specijalista opšte medicine Doma zdravlja Savski venac, kaže da takve pacijente upućuju na laboratorijski pregled krvi, da bi se ustanovilo da li je reč o virusnoj ili bakterijskoj infekciji:
- Kod većine osoba nalazi su uredni i reč je o faringitisu koji je najčešće uzrokovan problemima sa gorušicom, alergijama, kao i lošim životnim navikama.
Doktorka Kalabić, napominje da u slučaju pojave bola u grlu bez ostalih simptoma respiratorne infekcije, uz prijavu gastro tegoba, ponekad upućuju i na testiranje na helikobakteriju.
Kada se javi bol u grlu u ovo doba godine, bez pojave povišene telesne temperature i malaksalosti, doktorka Svetlana Valjarević, specijalista za uho, grlo i nos, kaže da je to u velikom broju slučajeva posledica prolaska želudačnog sadržaja ushodno, iz želuca kroz jednjak do ždrela:
- Simptomi ovog stanja su bol u ždrelu uz osećaj pečenja i stezanja u regiji vrata. Veliki broj pacijenata upravo s proleća se javlja zbog tegoba u vidu jakog bola u ždrelu izazvanog gorušicom. Lečenje je dugotrajno, a podrazumeva primenu lekova za smanjivanje lučenja kiseline iz želuca (inhibitori protonske pumpe), kao i preparate za neutralizaciju već izlučene kiseline (antacidi, alginati), kao i higijensko-dijetetski režim propisan od strane gastroenterologa.
Drugi čest uzrok grlobolje bez ostalih simptoma infekcije su i alergije.
Cigarete i hladni napici
KADA uzrok bola u ždrelu nije želudačna kiselina, alergijski rinitis, ili virusna i bakterijska infekcija onda problem može da bude u lošim navikama kao što su konzumiranje cigarata, gaziranih pića i drugih hladnih napitaka.
- Konzumiranje cigareta bilo klasičnih ili elektronskih dovodi do oštećenja sluznice ždrela i posledičnog bola - kaže dr Valjarević. - Do istih tegoba dovodi i rad u uslovima loše mikroklime kao što su zagađenje, suv vazduh i prisustvo drugih iritanasa.
Doktorka Kalabić ističe da gazirana pića i hladni napici takođe mogu hronično da oštete sluzokožu ždrela i da uzrokuju česte upale grla.
- Alergijski rinitis koji dovodi do otežanog disanja na nos, posledičnog disanja na usta, slivanja sekreta niz zadnji zid ždrela i kašlja, može kao posledicu da ima i bol u ždrelu - upućuje naša sagovornica. - Zbog toplog vremena i cvetanja drveća, sada su i ove tegobe česte kod pacijenata koji se javljaju otorinolaringologu. Terapija podrazumeva simptomatsko lečenje bola u ždrelu (analgetici, pastile, sprejevi za grlo), kao i lečenje alergije odgovarajućom terapijom.
Ipak, bol u ždrelu kao jedini simptom može da bude i posledica virusne ili bakterijske upale, mada je u tim slučajevima po pravilu praćen malaksalošću, povišenom temperaturom ili otežanim disanjem na nos.
- Brojni virusi mogu da budu izazivači faringitisa-virus influence, parainfluence, herpes virusi, virus korona, dok su streptokoke najčešći bakterijski izazivači upale ždrela - kaže dr Valjarević. - Lečenje virusnih infekcija zahteva mirovanje i simptomatsku terapiju (lekove protiv bolova, dovoljan unos tečnosti), dok se antibiotici propisuju samo kod potvrđene bakterijske infekcije.