VEŽBANJEM POBOLJŠAJTE VARENJE: Uz rekreaciju zaboravite na nadutost, gasove, težinu u stomaku...
UKOLIKO dane provodite uglavnom u sedećem pložaju, nije neuobičajeno da patite od tegoba sa varenjem, kao što su nadutost, pojava gasova, zatvor, osećaj težine u stomaku nakon obroka, vraćanje sadržaja iz želuca u jednjak... Da biste se rešili svih ovih neprijatnosti bitna je fizička aktivnost.
Redovna rekreacija ubrzava prolazak hrane kroz digestivni trakt i preventivno deluje kod zatvora, dok istovremeno deluje antistresno.
Stručnjaci preporučuju 45 minuta fizičkih aktivnosti poput plivanja, šetnje, vožnje bicikla tri puta nedeljno, mada je za početak dobro i da svakodnevno šetate i idete peške umesto liftom po nekoliko spratova.
Uz sve navedeno, ovo je nekoliko konkretnih saveta kako možete da obezbedite dobro varenje:
Savijanje
Stanite uspravno, pa se savijte prema napred koliko god možete - usmerite se prema prstima na nogama, ali pazite da vam položaj ne bude previše neugodan. Ostanite tako od 10 do 15 sekundi. Podignite se, opustite, pa ponovite vežbu još dva ili tri puta.
Uvrtanje
Uvrtanje tela u sedećem položaju može da pomogne da smanjite gasove, bol u stomaku i poboljšate cirkulaciju. Sedite na pod prekrštenih nogu i pravih leđa. Prebacite desnu nogu savijenu u kolenu preko leve, a telo uvrnite na drugu stranu. Isto uradite sa drugom nogom, uvrćući telo na suprotnu stranu.
Ples
Na probleme sa varenjem veoma pozitivno utiče i svaka vrsta plesa. Nije važno da li volite klasične, latino ili popularne plesove, važni su pokreti, muzika, uvrtanje tela i dobro raspoloženje. Svaki dan plešite od 15 minuta do pola sata i probemi sa probavom će da nestanu.
Disanje
Sedite na stolicu i opustite se. Kada je telo opušteno udišite kroz nos, tako, kao da punite stomak vazduhom. "Naduvajte" ga, pa ga stisnite i izdišite vazduh na usta. Ponavljajte ovo nekoliko puta uz ravnomerno disanje.