KAD SE KIJA I KAŠLJE ZBOG PREHLADE, A KAD ZBOG ALERGIJA? Reč stručnjaka - Evo kako da razlikujete simptome
SEZONA alergije na polen je već uzela maha, ali to nikako ne znači da ako vam se ovih dana javi kijanje i kašalj da je uzrok alergija, jer ove simptome mogu da uzrokuju brojna druga stanja.
Doktorka Svetlana Valjarević, specijalista ORL i načelnica službe ORL sa maksilofacijalnom hirurgijom Kliničko-bolničkog centra "Zemun" kaže da kijanje može da bude posledica prisustva supstanci kojih u vazduhu ima mnogo ili je naprosto osoba preosetljiva na njih i u minimalnoj koncentraciji:
- Najčešće su u pitanju prašina, buđ, komponente parfema, dezodoranasa ili osveživača prostora. Kod ljudi koji su profesionalno izloženi iritansima kao što su azbest, brašno, cement, ugalj, pesticidi, herbicidi i druge hemijske supstance, čest je refleks kijanja. On nije posledica alergije već iritacije nosa česticama koje organizam nastoji da kijanjem ukloni. Refleks kijanja takođe može da bude izazvan ljutom hranom, biberom i drugim začinima. U ovim slučajevima sluznica nosa najčešće je nadražena kapsaicinom koji je aktivna komponenta ljutih papričica, ali sluznicu nosa mogu da nadraže i ren, vasabi, kari, luk, vruće supe ili alkohol.
Kako kaže naša sagovornica, kada su simptomi u vidu curenja iz nosa prilikom konzumiranja određene vrste hrane jako izraženi, tada se govori o gustatornom rinitisu. Za ovo stanje ne postoji nikakva terapija, niti se može sprečiti sem izbegavanjem pomenute hrane, ali s druge strane, stanje je potpuno bezopasno. Kod određenog broja ljudi, refleks kijanja može da izazove i jako blještavo svetlo.
Kada je o kašlju reč, naša sagovornica napominje da on može da bude simptom alergije, ali i posledica nadražaja sluznice ždrela i donjih respiratornih puteva aerozagađenjem, česticama prašine, suvim ili hladnim vazduhom. Osim toga, kako navodi, i virusne respiratorne infekcije oštećuju sluznicu respiratornih puteva, što kao posledicu ima dugotrajan iritirajući kašalj, a tegobe mogu da traju i do tri meseca.
Glavobolja
GLAVOBOLjA je čest simptom alergijskog rinitisa. Upravo iz tog razloga, kako navodi dr Svetlana Valjarević, često se pacijenti sa migrenama leče isključivo pod dijagnozom alergijskog rinitisa ili hroničnog sinuzitisa.
- Čak i kada se dokaže alergijski rinitis pregledima i alergo-testovima, dugotrajno prisustvo glavobolja zahteva i pregled neurologa i adekvatnu terapiju - napominje naša sagovornica.
- Do neproduktivnog kašlja dovodi i konzumiranje cigareta, ali i laringofaringealni refluks kod kojeg kiseli želudačni sadržaj nadražuje i iritira sluznicu ždrela i grkljana - priča dr Valjarević. - Uzimanje nekih lekova (najčešće inhibitora angiotenzin-konvertujuđeg enzima, koji se koriste kod srčanih oboljenja) može da dovede do pojave suvog, iritirajućeg kašlja bez ikakvih drugih simptoma. Sva gore pobrojana stanja mogu da se manifestuju ne samo kao suv kašalj, već i kao golicanje i osećaj knedle u grlu. Suv kašalj koji je posledica alergijskih stanja ili iritacije zagađenim ili suvim vazduhom pacijenti češće opisuju kao svrab i golicanje, dok oštećenje sluznice kiselim želudačnim sadržajem češće daje osećaj stranog tela ili stezanja u grlu, ali izričitog pravila nema.
U slučaju da je kašalj izrazito uporan, uzrok mogu da budu ozbiljna oboljenja, kao što su srčana insuficijencija ("popuštanje" rada srca), astma, hronična bolest pluća, tumori pluća.
- Malaksalost i hroničan umor, koji se susreću kod pacijenata sa alergijskim rinitisom, mogu da budu i simptomi brojnih kardioloških, hematoloških, pulmoloških, neuroloških, reumatoloških i mnogih drugih oboljenja (malokrvnost, slabost srca, loša funkcija pluća), te su neophodne i druge analize i pregledi u skladu sa simptomima.