BIRAJTE NAMIRNICE SA MANJE HISTAMINA: Uz dobar izbor hrane moguće je izbeći alergijske reakcije (JELOVNIK)
SVAKA alergijska reakcija podrazumeva da telo pojačano luči histamin - hemikaliju koju oslobađaju ćelije imunog sistema kao odgovor na prisustvo alergena.
Ova hemikalija se prirodno stvara u organizmu, a istovremeno je prisutna u određenim namirnicama. To praktično znači da njihovim unosom možemo da podignemo nivo histamina u organizmu i time učinimo alergiju još težom.
Visok nivo histamina u ogranizmu, osim alergije, može da nastane i usled prenamnožavanja bakterija u crevima, sindroma propustljivih creva, gastrointestinalnog krvarenja, inflamatorne bolesti creva, i upotrebe fermentisanog alkohola poput vina, šampanjca i piva.
Nemački istraživači sa identifikovali prehrambene proizvode koji imaju visok sadržaj histamina. Ribe koje imaju visok sadržaj ove hemikalije su skuša, haringa, sardine i tuna.
Fermentisano, ustajalo i obrađeno meso i sirevi su bogati takođe bogati histaminom. Ovo uključuje salame, kobasice, šunku, hot-dogove, delikates i sušeno meso. Sirevi koji ispunjavaju ove kriterijume su plavi sir, parmezan, gauda, camembert, čedar, emental, švajcarski, brie i gruiere.
Kiseli kupus, kiseli krastavci, masline i drugo povrće koje je kiselo ili konzervisano ima visok sadržaj histamina. Sveže povrće koje je prirodno bogato histaminom uključuje: paradajz, patlidžan, bundeva, avokado, gljive i spanać. Takođe treba izbegavati proizvode od paradajza, poput kečapa, ili sosa i konzervisanog paradajza.
Druga hrana koja može izazvati reakciju na histamin uključuje hranu sa veštačkim bojama i konzervansima, čokoladu, komercijalne slatkiše, fermentisane sojine proizvode, aromatizovano mleko, gazirane napitke, čajeve, fermentisane ili kisele mlečne proizvode, piletinu, fermentisane hlebove, proizvode od kvasca, dimljenu ribu i dr. Sušeno voće ima visok sadržaj histamina, ali se može tolerisati ako se opere pre konzumiranja.
Da biste olakšali simptome sezonskih alergija, trebalo bi redovno da konzumirate hranu koja ima prirodno antihistaminsko i protivupalno dejstvo. To su luk, kefir, pomorandže, paprike, brokoli, med...
Evo kako bi mogao da izgleda nedeljni antialergijski jelovnik:
Ponedeljak
doručak: palenta sa kefirom
užina: pomorandža
ručak: grilovani losos i salata od barenog brokolija
večera: paprike punjene mladim sirom, zelena salata i hleb
Utorak
doručak: ovsene pahuljice sa kefirom i orašastim plodovima
užina: kriška hleba sa puterom i medom
ručak: svinjske šnicle, hleb i salata od svežih paprika ili zelena salata
večera: dinstana junetine, krompir pečen u ljusci, zelena salata
Sreda
doručak: med i hleb, šolja toplog melaka
užina: limunada sa medom i šaka badema
ručak: pasulj sa rebrima, zelena salata
večera: testenina sa proprženom slaninicom, lukom i pavlakom za kuvanje
Četvrtak
doručak: omlet od dva jaja, šolja kefira i hleb
užina: pomorandža
ručak: džigerica dinstana sa lukom i jabukama, hleb i zelena salata
večera: tanjir boranije, kriška hleba
Petak
doručak: dva barena jaja, hleb, šolja kefira i sveža crvena paprika
užina: kriška hleba sa puterom i medom
ručak: file od oslića i salata od barenog brokolija i crnog luka
večera: palenta sa šoljom kefira
BONUS VIDEO - DR Novosti: Kada treba početi sa anti-age rutinom