ZA ZDRAVO SRCE JEDITE MED: Lekovit dar pčela - čuva jetru, želudac i žuč, a dovoljna je kašika i po na dan
MED nije samo hrana, on je odvajkada i moćan prirodni lek. Kao rezultat obimnih istraživanja nastala je nova grana alternativne medicine - apiterapija, koja se bavi lečenjem ljudi uz pomoć pčela i njenih darova.
Ovaj slatki nektar obiluje glukozom i prestavlja najpogodniji način za unošenje ugljenih hidrata uz obilje drugih nutrijenata kao zaštitnih materija za srce i krvne sudove. Jer, srcu je za svakodnevan rad potrebna velika količina zdravih ugljenih hidrata.
Med pomaže i u radu jetre jer se lako apsorbuje u organizmu, ne opterećuje jetru i obnavlja nivo glikogena u organizmu. Glikogen je rezerva energije koja prvenstveno deponovana u jetri. Zdrava jetra sadrži mnogo glikogena koji se po potrebi pretvara u energiju. Ako je jetra obolela u njoj se umesto glikogena deponuju masti te tako dolazi do nastanka masne jetre. Med pomaže da se nedostatak glikogena u organizmu ublaži zahvaljujući velikoj količini lako svarljivih šećera.
Dnevno - kašika i po
PORED korišćenje meda, nauka sve više ističe izuzetni potencijal matičnog mleča i perge u regulisanju nivoa holesterola i poboljšanju elastičnosti krvnih sudova.
Ipak, dnevno ne bi trebalo jesti više od kašike i po meda i to pod uslovom da je to jedini dodatni unos šećera.
Kod nekih oboljenja želuca s povišenom kiselošću želudačnog soka, upotreba meda po pravilu dovodi do olakšanja tegoba. Topao rastvor meda utiče na smanjenje kiselosti dok hladan rastvor deluje obrnuto, poboljšava rad žučne kese. Preporučuje se da se topao rastvor meda uzima sat vremena pre obroka. Med zadržava nivo neproteinskih sulfhidrila u želudačnom tkivu izloženom faktorima koji uzrokuju ulcerizaciju.
Med su mnogi autori opisali kao supstancu koja deluje na sprečavanje razmnožavanja helikobakterije kao uzročnika nastanka čira na želudcu. Kod problema sa helikobakterijom pored meda naročito povoljno se pokazalo uzimanje perge (pčelinji hleb).