HITNO KOD LEKARA AKO OSETITE OVE SIMPTOME: Stručnjak upozorava - Šta da uradite kada ste zaraženi virusom Zapadnog Nila
VERICA Jovanović, direktorka Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", izjavila je danas da je zdravstveno stanje dva pacijenta kod kojih je potvrđeno prisustvo virusa Zapadnog Nila - dobro, a da virus dovodi do komplikacija najčešće u slučajevima kada kod zaraženih postoje i hronična oboljenja.
Kod dvoje ljudi iz Zapadnobačkog i Južnobačkog okruga potvrđeno je prisustvo virusa Zapadnog Nila, sezonskog oboljenja koje se prenosi ubodom zaraženog komarca, a od kojeg je za 11 godina u Srbiji bilo 126 smrtnih slučajeva. Od zaraženih komaraca treba strahovati u periodu od druge polovine jula do kraja avgusta, a intenzivan nadzor nad tom bolešću u Srbiji se sprovodi od juna do prve polovine novembra.
Prvi simptomi se najčešće javljaju između trećeg i četrnaestog dana posle uboda zaraženog komarca. Ipak, od ukupnog broja onih koji su izloženi ujedima komaraca, čak 80 odsto prođe bez ikakvih simptoma. "Oko 25 odsto inficiranih dobije određene simptome koji su najčešće blage prirode, sa povišenom telesnom temperaturom, bolovima u mišićima, bolovima u zglobovima, istovremeno opštim lošim stanjem", kaže prof. Jovanović.
Jedan odsto pacijenata sa komplikacijama
Jedan odsto inficiranih pacijenata ima komplikovano stanje bolesti:
- Ta komplikovana stanja se najčešće povezuju sa zapaljenjem ovojnice i moždanog tkiva, tako da su to encefalitis i meningitis koji najčešće komplikuju zdravstveno stanje. Teški klinički slučajevi se manifestuju upravo tom povišenom telesnom temperaturom koja dovodi osobu u loše kliničko stanje. Istovremeno se javljaju i konvulzije, javljaju se konfuzna stanja i osoba može da se oseća jako loše - ističe dr Jovanović.
Zato je važno što pre javiti se izabranom lekaru, a pacijent se najčešće upućuje na Infektivno odeljenje gde nastavlja lečenje. Groznica Zapadnog Nila je u našoj zemlji prvi put registrovana 2012. godine. Od tada je zabeleženo 1.296 slučajeva infekcije izazavane ovim virusom. Međutim, smatra se da je ovakvih slučajeva bilo više.
- Mi putem nadzora registrujemo samo jedan broj, najčešće slučajeva koje daju određenu manifestaciju, određene kliničke slike. Nažalost, bilo je i smrtnih ishoda u prethodnom periodu zbog groznice Zapadnog Nila. Mi smo do sada, znači ovih 11 godina, registrovali u Srbiji 126 slučajeva smrtnih ishoda - navodi profesorka.
Kao mera prevencije, u Srbiji se radi zaprašivanje zbog zaraženih komaraca. Uz to, potrebna je dodatna zaštita. Primera radi, za odlazak u prirodu preporučuje se garderoba sa dugim rukavima i nogavicama, kao i korišćenje sredstava koja odbijaju komarce.
BONUS VIDEO: UGROŽENO OKO 2.000 SVINjA - Afrička kuga preti da desetkuje stočni fond u Aleksincu
(RTS)