BOL U GRLU I ZBOG - ALERGIJA: Kijavica i kašalj zimi nisu uvek znaci respiratorne infekcije
ZA prestanak curenja nosa, upornog kašlja, kijanja i otežanog disanja može da vam bude dovoljan samo lek iz grupe antihistaminika.
Jer, ove tegobe ne moraju da budu posledica prehlade ili neke druge respiratorne infekcije, već alergije. Podaci pokazuju da svako četvrto dete u Evropi pati od nekog oblika alergije, a slična situacija je i među odraslima.
Iako se mnogi čude kad zbog prehlade ili respiratorne infekcije kao terapiju dobiju antihistaminik, doktorka Andrea Đuretić, pedijatar-alergolog iz Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, kaže da je baš u zimskim mesecima najčešća alergija na grinje i kućnu prašinu:
- Jako je teško da se razlikuju simptomi alergije od simptoma gripa ili prehlade jer su tegobe vrlo slične. Ipak, postoji bitna razlika. Kod gripa tegobe traju sedam do 10 dana, a simptomi alergije mogu da traju duže, sve dok je osoba u kontaktu sa alergenom koji izaziva reakciju.
Curenje bistre tečnosti iz nosa i zapušen nos, osećaj golicanja u grlu, učestalo kijanje, otok očiju praćen svrabom i suzenjem i osećaj iscrpljenosti uzrokovani alergijom se osim antihistaminicima leče i kortikosteroidnim kremovima i mastima.
- U praksi to znači da kada imamo dete koje nema temperaturu a ima sekreciju u nosu, kijanje ili kašalj, a dobrog je opšteg stanja, prvo započnemo lečenje antihistaminikom - kaže dr Đuretićeva. - Ako se simptomi smire, znači da se radi o alergiji, a ako se ne smire ili postanu gori onda se najverovatnije radi o prehladi.
Za razliku od dece, alergiju i prehladu ili grip kod starijih moguće je brzo razlikovati.
- Odrasli pacijenti su uglavnom upoznati sa svojim alergijskim statusom i znaju šta ih iritira - kaže dr Branko Joković, specijalista opšte medicine Doma zdravlja Zvezdara. - Kod onih kod kojih posumnjamo da je uzrok tegoba alergija, a ne virusna infekcija gornjih disajnih puteva propišemo antihistaminik. Naravno, zakažemo i kontrolu u slučaju da se tegobe ne povuku.
KUĆNA PRAŠINA I GRINjE
GLAVNI krivac zašto kućna prašina uzrokuje alergiju kada se udahne su grinje. Međutim, činjenica je da se u kućnoj prašini nalaze i drugi jaki alergeni poput produkata bubašvaba, plesan, polen od drveća, dlake, perje ili krzno životinja.
Doktor Joković kaže da trenutno u domovima zdravlja nema mnogo pacijenata sa respiratornim tegobama i da kod onih kod kojih se jave bolovi u mišićima i temperatura dileme nema:
- Ova dva simptoma se nikada ne javljaju kada je o alergijskoj reakciji reč - kaže dr Joković. - Dakle, ova dva simptoma nedvosmisleno upućuju da je reč o nekoj virusnoj respiratornoj infekciji. Takođe, i bol u grlu je retko kada uzrokovan alergijom.