ANTIDEPRESIVIMA PROTIV MIGRENE? Pojedine terpije i preventivno mogu da deluju kod bolova glave

В. Н. 30. 03. 2022. u 19:08

MIGRENA, vaskularna glavobolja, dovodi do značajne onesposobljenosti pacijenata i umanjuje kvalitet života obolelih.

Foto: Free Images Pixabay

Češća je kod žena zbog hormonskih uticaja, najviše obolelih je u četvrtoj i petoj deceniji života, tada je jednaka kod oba pola, a potom postepeno opada broj obolelih. Osobe s migrenom češće nego ostali imaju alergije, bronhijalnu astmu, inflamantorni kolitis, ulkusne bolesti, anksioznost, depresiju, epilepsiju, MU. Karakterišu je ponavljani napadi glavobolje, praćeni neurološkim i sistemskim fenomenima.

Obično se kod blažih oblika kao terapija daju nesteroidni antinflamantorni lekovi.

- Neki antidepresivi mogu da pomognu kod migrene tako što se primenjuju preventivno, u dužem periodu, i tada sprečavaju napade migrene. U takve antidepresive spadaju amitriptilin, nortriptilin, duloksetin i venlafaksin. Ostali antidepresivi, koji se inače često koriste, nemaju sigurno dejstvo u prevenciji napada migrene - kaže dr Slobodan Janković, farmakolog.

Foto Z. Jovanović

 

Prema njegovim rečima, pre korišćenja ovih lekova lekar mora da utvrdi da se zaista radi o migreni, i da su napadi toliko učestali da je profilaksa opravdana tj. da korist od njihove primene nadilazi rizik od eventualnih neželjenih dejstava.

- Profilaksu migrene mora propisati lekar, nikako pacijenti ne bi smeli na svoju ruku da je koriste - ističe dr Janković.

BONUS VIDEO - Osnovne vežbe za istezanje vrata: Dovoljna je samo jedna stolica

Pogledajte više