OPREZ SA LEKOVIMA ZA ŽELUDAC: Savet lekara - Uvek se uzimaju na prazan stomak, a ne bi ih trebalo piti duže od mesec dana!
OSEĆAJ pečenja i žarenja u želucu, kao i mnoge druge digestivne tegobe, sve su učestaliji razlog da se na svoju ruku piju lekovi protiv povećanog stvaranja želudačne kiseline.
S obzirom na to da su vrlo efikasni, neretko ih bez saveta lekara mnogi koriste duži vremenski period, pa čak i godinama.
Doktor Srđan Marković, gastroenterolog, kaže da takav pristup može ozbiljno da naruši zdravlje i da ove medikamente, koji se stručno nazivaju inhibitori protonske pumpe, ne bi trebalo piti duže od mesec dana bez preporuke lekara:
- Ovim lekovima se efikasno blokira stvaranje hlorovodonične kiseline u ćelijama u sluznici želuca. Međutim, oni mogu da imaju i neželjene efekte, poput stvaranja manjka magnezijuma, otvranja vrata digestivnim infekcijama, smanjenja iskoristljivosti vitamina B 12, što dovodi do anemije.
Naš sagovornik među neželjenim efektima posebno ističe "rebound" fenomen:
- To znači da kada pacijent prestane da ih uzima, dolazi do izraženijeg lučenja kiseline. Zato i savetujemo da je pre upotrebe ovih lekova važno da se pacijent posavetuj sa gastroenterologom.
Uvek se uzimaju na prazan želudac
Inhibitori protonske pumpe, kako navodi dr Marković, uvek se uzimaju na prazan želudac:
- Za njihovu primenu ima dosta indikacija. To su upala jednjaka, refluksna bolest, ulkusna bolest želuca i dvanaestopalačnog creva, prevencija ulkusa indukovanih lekovima iz grupe nesteroidnih antireumatika i acetil-salicilne kiseline koji negativno utiču na sluznicu želuca, Zolinger-Elisonov sindrom, a takođe su i neizostani deo terapije protiv helikobakterije. Pored toga, svoju primenu nalaze i kod funkcionalnih dispepsija i eozinofilnog gastritisa. To su stanja povezana sa povećanim lučenjem hlorovodonične kiseline u želucu što je u osnovi navedenih poremećaja.
BONUS VIDEO - PRŠTI OD ZDRAVLjA: Kiseli kupus je tradicionalna salata, ali i sirovina za mnoge specijalitete