ZDRAVIJI UZ 10.000 KORAKA DNEVNO: Kilometri šetnje čuvaju srce, snižavaju pritisak i - skidaju kilograme
UKOLIKO napravimo 10.000 koraka dnevno to otprilike znači da smo prešli osam kilometara, a upravo to je broj koji dovodi do smanjivanja rizika od određenih zdravstvenih stanja poput povećanja krvnog pritiska i bolesti srca, pokazuju istraživanja.
Takođe, ovaj broj koraka, odnosno pređenih kilometara, odgovara preporuci od minimum 150 minuta lagane fizičke aktivnosti nedeljno.
Studija iz 2011. pokazala je da zdrave osobe gde god da se nalaze mogu dnevno da naprave između 4.000 i 18.000 koraka. To u proseku iznosi oko 10.000 iskoraka dnevno i to je još jedan razlog zašto se ovaj broj smatra idealnim.
Ako vam je cilj da skinete nekoliko nagomilanih kilograma, onda je brojka od 10.000 koraka, takođe idealna. Činjenica je da uspeh u mršavljenju zavisi od starosti, pola i ishrane, ali činjenica je i da 10.000 koraka dnevno dovodi do smanjenja kilograma i poboljšanja raspoloženja.
Vrednosti
Neaktivnim načinom života smatra se ukoliko dnevno prelazite manje od 5.000 koraka. Donekle ste aktivni ako pešačite između 7.500 do 9.999 koraka dnevno, a veoma aktivni od 12.500 koraka, pa naviše.
Kondicija
Da biste postigli dobru kondiciju bitno je da svakog dana napravite 10.000 koraka. To možete da pratite pomoću pametnog telefona od kojih većina ima pedometar ili brojač koraka. Za početak povećajte broj koraka za 500 do 1.000 od uobičajenog. Onda taj uvećani cilj sprovodite nedelju ili dve dana, pa onda opet podignite letvicu za isto toliko dok ne dođete na 10.000.
Ukoliko su vaši dnevni koraci na niskom nivou, odnosno ispod 5.000, cilj za prvu nedelju može biti i niže povećanje i to između 250 i 500 koraka, ali u tom slučaju na nekoliko dana podižite za još 250.
Kada dostignete 10.000 koraka dnevno, možete održavati ovaj broj ili nastaviti da dodajete korake da uđete u aktivnu kategoriju.
Motivacija
Upoznavanje sa brojem koraka svakog dana zahteva disciplinu i posvećenost. Takođe, od vas zahteva i da stavite brigu o zdravlju na prvo mesto. Ukoliko se borite sa motivacijom, preporuka je da je zamenite disciplinom, pa ćete na taj način dostići ciljeve. Osećanje motivisanosti uvek dolazi i odlazi i nije dovoljno sigurno da bismo se uzdali u njega. Umesto toga, istrajte u disciplini koja će vas održati na pravom putu.
BONUS VIDEO - TRAVAR NEBOJŠA STAMENOVIĆ O TAJNAMA BILjAKA: Možemo živeti od prirode, ali ljude to ne interesuje